مرگ‌‌ومیر کرونا در ایران دو برابر و میزان واکسیناسیون نصف متوسط جهانی است، اتریش یک میلیون دز واکسن آسترازنکا به ایران اهدا کرد، ۶۳۵ تن دیگر قربانی جدید

سه شنبه, 16ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

از دیروز تا امروز ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۱۳۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۹۱۴ نفر از آنها بستری شدند.

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۱۳۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۱۲۴ نفر رسید.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۱۳۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۹۱۴ نفر از آنها بستری شدند.

بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۱۲۴ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۳۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱۱ هزار و ۸۹۲ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون ۴ میلیون و ۴۲۲ هزار و ۷۴۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

۷ هزار و ۶۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۹ میلیون و ۶۷۷ هزار و ۸۸۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۲۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۴۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

*****

اتریش یک میلیون دز واکسن آسترازنکا به ایران اهدا کرد

اتریش یک میلیون دز واکسن آسترازنکا برای مبارزه با شیوع جهانی ویروس کرونا به ایران اهدا کرد. الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش روز دوشنبه ۱۵ شهریور اعلام کرد هر واکسن در حال حاضر در نبرد جهانی ما با پاندمی، مهم است و نمی‌توانیم شاهد حضور نقاطی خالی در نقشه جهانی واکسیناسیون باشیم. 

کمک به اتریش در شرایطی است که طبق آخرین آمار وزارت بهداشت ایران، از ۱۴ شهریور تا ۱۵ شهریور، ۲۷ هزار و ۵۷۹ مبتلای جدید در کشور را تأیید کرده است و به این ترتیب، مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۵ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۹۸۶ نفر رسید. 

همچنین در این ۲۴ ساعت، ۵۸۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۱۱ هزار و ۲۵۷ نفر رسید.

واکسیناسیون در ایران به کندی صورت می‌گیرد و بسیاری آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را به خاطر آنکه ورود واکسن‌های «آمریکایی» و «انگلیسی» را پیشتر ممنوع کرده بود، مقصر وضع موجود و مرگ ده‌ها هزار شهروند می‌دانند.

از: صدای آمریکا

*****

مرگ‌‌ومیر کرونا در ایران دو برابر و میزان واکسیناسیون نصف متوسط جهانی است

عباس متولیان، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت که میزان مرگ‌ و میر کرونا به ازای جمعیت در ایران دو برابر متوسط جهانی است و در عوض میزان واکسن تزریق شده در ایران نصف دنیاست.

سخنان این اپیدمیولوژیست و روسای چندین بیمارستان و همچنین آمارهای اعلام شده از سوی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکیدی است بر کاهش شدید مرگ و میر در افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

این درحالی است که از هنگام دستور علی خامنه‌ای ۱۹ دی ماه سال۹۹ مبنی بر «منع واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی»، روند واکسیناسیون در ایران با اختلال مواجه شد و هزاران تن از شهروندان ایرانی در موج‌های پیاپی کرونا جان باختند.

عباس متولیان، اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در یک برنامه تلویزیونی، گفت که میزان مرگ ناشی از کرونا در دنیا، شش دهم در هزار نفر است ولی در ایران یک و سه دهم است یعنی مرگ‌های کرونایی در ایران بیش از دو برابر متوسط دنیاست.

متولیان افزود که تزریق واکسن کرونا در دنیا از مرز ۵ میلیارد دوز گذشته و به طور متوسط ۶۶ دوز به ازای هر یک صد نفر در دنیا واکسن تزریق شده است ولی این میزان در ایران نصف دنیاست و تاکنون فقط ۳۲ دوز به ازای هر صد نفر واکسن کرونا تزریق شده است.

همزمان محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان سینای تهران، نیز گفت که در موج پنجم کرونا، هیچ فردی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده باشد در این بیمارستان جان خود را از دست نداده است.

طالب‌پور افزود در بررسی که روی جان‌باختگان کرونا در بیمارستان سینا انجام دادیم، حتی یک مورد فوتی کرونا از بین افرادی که دو دوز واکسن را زده بودند و دو هفته از دریافت دوز دوم‌شان گذشته بود، نداشتیم.

رییس بیمارستان سینا گفت که البته افرادی داشتیم واکسن زده بودند و به کرونا نیز مبتلا شده‌ بودند که حدود هشت درصد از بیماران عمدتا سرپایی از جمله این افراد بودند که یک دوز واکسن را دریافت کرده بودند ولی همگی درمان شدند.

پیشتر محمد کریمیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، نیز با اشاره به تاثیر بسیار زیاد واکسیناسیون کرونا بر کاهش شمار جان‌باختگان، گفته بود: «طی سال‌جاری بیش از ۹۲ درصد جان‌باختگان کرونا هیچ واکسنی دریافت نکرده‌ بودند، ۶ درصدشان یک دوز و ۲ درصد هر دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد که این آمار نشانگر کاهش محسوس فوتی‌ها در میان افرادی است که واکسن تزریق کرده‌اند.

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هفته گذشته طی سخنانی در یک برنامه تلویزیونی گفت که بیش از ۵۰ کشور جهان توانسته‌اند به بیش از نیمی از جمعیت خود دو دوز واکسن کرونا تزریق کنند ولی در ایران روند واکسیناسیون بسیار کند است و هم‌اکنون یک صد کشور از نظر نسبت واکسیناسیون بالاتر از ایران قرار دارند.

با آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی بر ساخت واکسن داخلی تاکید داشتند و از جمله موسسه برکت از موسسات وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام و رییس وقت آن محمد مخبر از زمستان گذشته بارها وعده ارائه میلیون‌ها دوز واکسن کووبرکت به وزارت بهداشت را داده بودند ولی هیچ یک از این وعده‌ها عملی نشد.

حتی ابراهیم رئیسی که در یکی از اولین حکم‌های صادره پس از آغاز ریاست جمهوری خود محمد مخبر را به عنوان معاون اول خود منصوب کرد، در مصاحبه تلویزیونی شامگاه شنبه سیزدهم شهریور ماه، بر افزایش واردات واکسن به کشور تاکید کرد.

رئیسی به طور تلویحی با اعلام اینکه طی چند ماه آینده ۱۰۰ میلیون واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد، عدم تحقق وعده‌های محمد مخبر را نیز تایید کرد.

روزنامه جهان صنعت در شماره دوشنبه خود در گزارشی با تیتر «یوم الحساب مخبر» نوشت: «اولین برداشت از سخنان اخیر ابراهیم رئیسی این است که گزارشات محمد مخبر غلط بوده است» و اکنون «سوال ما این است که مخبر چطور به عنوان معاون اول برگزیده شده است؟»  

جهان صنعت در ادامه از رئیسی خواست توضیح دهد چرا مسئولیتی چون معاون اولی را به فردی با چنین خطای فاحشی واگذار کرده است.

از: ایران اینترنشنال

*****

اعتراف به بروز “فاجعه کرونا” در ایران با چاشنی وعده‌های جدید

وزیر بهداشت ایران وعده داده واکسیناسیون شتاب بگیرد و اعتراف می‌کند با ۶۰۰ مرگ کرونایی در روز شاهد یک فاجعه هستیم. او می‌گوید تلاش می‌کنیم تزریق واکسن کرونا در ایران به روزی یک و نیم تا دو میلیون دوز برسد.

در شهریور ۱۴۰۰ تعداد قربانیان روزانه کرونا در ایران به ۷۰۹ نفر هم رسید

مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دوشنبه ۱۵ شهریور اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته در سراسر ایران ۳۰۰ هزار و ۹۱۷ دوز واکسن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ به شهروندان تزریق شد.

روند واکسیناسیون در ایران از اوایل مرداد ماه به نسبت ماه‌های قبل شتابی چشمگیر گرفت اما در چند روز گذشته به علت کمبود واردات واکسن برخی از مراکز واکسیناسیون فعالیت خود را متوقف کردند.

تعداد واکسن‌های تزریق شده در شبانه‌روز منتهی به ظهر شنبه به ۱۳۸ هزار دوز کاهش یافت که کمترین میزان در چهل روز گذشته بود.

با ورود حدود پنج میلیون دوز واکسن جدید به ایران، دوباره وضعیت واکسیناسیون تا حدودی بهبود پیدا کرد و در روز یک‌شنبه به بیش از ۳۰۹ هزار دوز رسید.

نقش حکومت در تدارک “فاجعه کرونا”

وزیر بهداشت روز دوشنبه در حاشیه نشست مشترک با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ایران به خبرنگاران گفت: «متاسفانه امروزه شاهد یک فاجعه هستیم و روزانه بیش از ۶۰۰ نفر از هموطنان عزیز ما به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهرام عین‌اللهی راه موثر پیشگیری از مرگ و میر بیشتر شهروندان به خاطر ابتلا به کووید۱۹ را شتاب گرفتن واکسیناسیون عنوان کرد و وعده داد تعداد واکسن‌های تزریق شده در روز به یک و نیم تا دو میلیون دوز افزایش یابد.

وزیر بهداشت می‌گوید “با تسریع واکسیناسیون می‌توان از موج‌های بعدی بیماری کرونا در کشور جلوگیری کرد”. این حرفی است که اغلب کارشناسان نیز تکرار می‌کنند و پژوهش‌های زیادی درستی آن را تائید کرده‌اند.

با این حساب می‌توان گفت تعلل حکومت در تامین واکسن مورد نیاز شهروندان در ماه‌های گذشته در اوج گرفتن پنج موج پاندمی و بروز فاجعه کرونا نقشی مستقیم داشته است.

پیامدهای مرگبار فرمان خامنه‌ای

واردات واکسن به ایران از نیمه بهمن ماه سال پیش آغاز شد اما طی شش ماه بسیار کند پیش رفت. مطابق شواهد، یکی از علت‌های اصلی کندی واردات واکسن به ایران فرمان ۱۹ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای بود که ضمن انکار اثربخشی “واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی” کرونا ورود آنها به ایران را ممنوع کرد. 

ناکامی واکسن نهاد تحت نظر خامنه‌ای

خامنه‌ای که ظاهرا در پی افزایش انتقادها و نارضایتی‌ها متوجه پیامد فاجعه‌بار این فرمان خود شده چندی پیش گفت، کرونا “مسئله اول” کشور است و واکسن مورد نیاز مردم باید “به هر شکل ممکن” تهیه شود.

فرمان خامنه‌ای زمانی صادر شد که سه واکسنی که مجوزهای بین‌المللی را دریافت کرده بودند با مشارکت شرکت‌های داروسازی مهم آمریکا و بریتانیا تولید می‌شدند.

ظاهرا یکی از انگیزه‌های خامنه‌ای در صدور این فرمان حمایت از واکسن ایرانی برکت بوده که در یکی از شرکت‌های زیر مجموعه “ستاد اجرایی فرمان امام”، از نهادهای تحت نظر او تولید می‌شود. خامنه‌ای برای تبلیغ این واکسن حتی به اجرای نمایش دریافت آن مقابل دوربین تلویزیون هم اقدام کرد.

ناکامی ستاد اجرایی در تولید و عرضه واکسن برکت مطابق وعده‌ها، در کنار افزایش اعتراض‌ها و اظهارات کارشناسی درباره تاثیر کندی واکسیناسیون در بالا رفتن شاخص‌های ابتلا، بستری و مرگ بیماران کرونایی باعث شد که راه واردات واکسن از اواخر تیر ماه هموارتر شود.

افزایش واردات واکسن با وجود ادامه تحریم‌ها

کارگزاران حکومت و حامیان “ولایت مطلقه فقیه” کندی واردات واکسن در ماه‌های گذشته را به تحریم‌های آمریکا نسبت می‌دهند. افزایش چشمگیر واردات واکسن در یک ماه و نیم گذشته بدون برداشته شدن تحریم‌ها نادرستی این ادعا را نشان می‌دهد.

مجموع واکسن‌هایی که تا اول مرداد در ایران تزریق شده بود به ده میلیون دوز هم نمی‌رسید، این میزان تا ۱۵ شهریور از مرز ۲۹ میلیون دوز فراتر رفته است.

تا نیمه شهریور ماه در مجموع بیش از ۴۰ میلیون دوز واکسن وارد ایران شده و کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر می‌گوید تا پایان ماه ۲۰ میلیون دوز دیگر هم وارد می‌شود.

همتی گفته واردات واکسن در ماه‌های بعدی به همین شکل ادامه می‌یابد و تا پایان آبان ماه در مجموع ۹۰ میلیون دوز واکسن وارد ایران خواهد شد.

در ماه‌های گذشته اغلب وعده‌های مسئولان برای واردات محموله‌های بزرگ واکسن به ایران توخالی از آب درمی‌آمد و جهش آمار واکسیناسیون در شش هفته گذشته بیانگر تغییر این روند است.

نقش مهم واکسیناسیون و ماه‌های از دست رفته

در هفته‌های گذشته پژوهش‌های انجام شده در برخی استان‌ها نظیر ایلام و سیستان و بلوچستان آشکار کرده که افزایش واکسیناسیون به میزان زیادی باعث کاهش موارد بستری، بیماران بدحال و مرگ در میان مبتلایان به کووید۱۹ شده است.

به تازگی ۵۷۵ فعال مدنی، سیاسی و صنفی ایران در بیانیه‌ای مهم‌ترین علت افزایش موارد شدید ابتلا و مرگ بر اثر کرونا را ادعای نادرست درباره توان تولید داخلی واکسن و ممنوعیت واردات “واکسن آمریکایی و انگلیسی” از سوی خامنه‌ای عنوان کردند.

بر پایه آمار وزارت بهداشت تا نیمه شهریور نزدیک به پنج میلیون و ۱۵۷ هزار مورد ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و شمار قربانیان مبتلا به کووید۱۹ به ۱۱۱ هزار و ۲۵۷ نفر رسیده است.

بسیاری از کارشناسان، حتی مقام‌های ارشد وزارت بهداشت و کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا معتقدند تعداد واقعی قربانیان کرونا دو و نیم تا سه برابر آمار رسمی است.

با وجود مشاهده تاثیر واکسیناسیون در کاهش موارد ابتلا و مرگ در برخی مناطق، این وضعیت هنوز شامل سراسر ایران نمی‌شود و در آمار روزانه کرونا چندان متبلور نیست.

علت اصلی این وضعیت “فاجعه‌بار” به شش ماهی بازمی‌گردد که عناد خامنه‌ای و ناکارآمدی مسئولان مانع واردات به‌موقع واکسن کافی و تزریق آن به شهروندان شده بود.

جبران این فاجعه، حتی در صورت تحقق وعده وزیر بهداشت برای تزریق تا دو میلیون دوز واکسن در روز هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشد. از جمعیت حدود ۸۴ میلیونی ایران تا کنون کمتر از ده میلیون نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.