افغانستان؛ مقاومت علیه طالبان و اعتراض به پاکستان اوج می‌گیرد

سه شنبه, 16ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

طالبان به صف تظاهرکنندگان در برابر سفارت پاکستان در کابل، تیراندازی کرده‌اند. در تهران نیز تجمع مشابهی در اعتراض به مداخلات پاکستان برگزار شد. شبه‌نظامیان از مردم پنجشیر خواسته‌اند در خانه‌ها بمانند و فرار نکنند.

    
Afghanistan Kabul Demonstration gegen Pakistan

:تظاهرات زنان در کابل علیه طالبان و مداخلات پاکستان

روز سه‌شنبه هفتم سپتامبر ده‌ها نفر از شهروندان افغان با تجمع در برابر سفارت پاکستان در کابل، مداخله اسلام آباد در  امور کشورشان را محکوم کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای طالبان برای متفرق کردن جمعیت، به سوی مردم شلیک کردند. تقریبا همه شرکت کنندگان در این تجمع ۷۰ نفری زنان بودند. 

تظاهرات علیه حمایت پاکستان از پیش‌روی‌های طالبان، بعد از  فراخوان احمد مسعود، فرمانده “جبهه مقاومت ملی” شروع شده است. شامگاه دوشنبه شهرهای هرات، کابل و مزار شریف شاهد تجمعاتی با شعار “مرگ بر پاکستان”بودند. این تظاهرات عمدتا با حضور زنان برگزار شد.

تجمعات اعتراضی در حالی جریان دارند که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان از مردم خواسته که در شرایط بحرانی کنونی راهپیمایی نکنند.

در ایران نیز تجمعی در برابر سفارت پاکستان در خیابان فاطمی تهران برگزار شد. حاضران در این تظاهرات علیه پاکستان و طالبان شعار دادند. طالبان در روزهای اخیر میزبان رئیس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان بودند. رسانه‌ها از جمله “ایندیا تودی” اعلام کرده‌اند که پهپاد و هلی‌کوپترهایی که به دره پنجشیر حمله کرده‌اند، به ارتش پاکستان تعلق داشته‌اند.

 بسیاری از روزنامه‌نگاران‌، کنشگران مدنی و سیاسی نیز در همبستگی با مردم افغانستان، در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کنند و در پاسخ به فراخوان احمد مسعود به مقاومت، هشتگ #قیام_ملی را در پست‌های خود بازنشر می‌کنند.

هم‌زمان، اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس در جلسه غیرعلنی مجلس ایران، درباره مسائل افغانستان صحبت کرده است. گزارشی رسمی از  سخنان قاآنی منتشر نشده اما نماینده تبریز به نقل از قاآنی به خبرگزاری مهر گفته است: «آن چه برای ما در افغانستان اهمیت دارد، این است که امنیت جمهوری اسلامی مخدوش نشود.»

ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از قول قاآنی به مهر گفته است: «جمهوری اسلامی به برکت ولایت در  مسائل افغانستان باتدبیرترین کشور بود.»

در این میان، امام جمعه اهل سنت زاهدان به احمد مسعود توصیه کرده که راه مذاکره را در پیش بگیرد. مولوی عبدالحمید به روزنامه شرق گفته است: «من مطمئن هستم که او و هیچ کس دیگری نمی‌تواند در مقابل اینها مقاومت کند. ایشان جوان است و پدرش هم جزو کسانی بود که در زمان تجاوز شوروی سابق به افغانستان جهاد کرد و با آنها جنگید. بهترین راه این است که بیایند و بنشینند با مذاکره و گفت‌وگو مسئله را حل کنند.»

مولوی عبدالحمید پیش‌تر روی کار آمدن طالبان را به آنها تبریک گفته بود.

هم‌زمان و در حالی که اهالی روستاهای پنجشیر از خشونت شبه‌نظامیان با مردم به ویژه جوانان خبر می‌دهند، طالبان تاکید کرده که کاری به غیرنظامیان ندارد. در آخرین تحول نیز، از مردم خواسته شده که در خانه‌هایشان بمانند و فرار نکنند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.