موسسه علم و امنیت بین‌المللی: ایران تا یک ماه دیگر توان ساخت بمب هسته‌ای خواهد داشت

سه شنبه, ۲۳ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان‌وایرـ دو روز پس از سفر یک روزه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به ایران، «موسسه علم و امنیت بین‌المللی»  با بررسی آخرین گزارش این آژانس گفته است که ایران در «بدترین حالت» فقط یک ماه تا دست‌یابی به اورانیوم غنی‌شده در سطح ساختن سلاح اتمی، فاصله دارد.

روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰، این موسسه گفته است که ایران می‌تواند پس از دست‌یابی به آن میزان اورانیوم غنی‌شده مناسب برای ساخت سلاح، «در کمتر از سه ماه دومین مقدار قابل توجه اورانیوم تسلیحاتی و سپس سومین مقدار قابل توجه را در کمتر از پنج ماه تولید کند.»

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که رسانه‌های ایران از توافق مقامات جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز ۲۱ شهریورماه درباره دوربین‌های نظارتی آژانس در ایران و همچنین ادامه مذاکرات طرفین درباره مسائل فنی پرونده هسته‌ای ایران خبر داده بودند.

مذاکرات گروه ۵ به‌علاوه ۱ و جمهوری اسلامی بر سر موضوع هسته‌ای ایران، پس از یک دوره وقفه طولانی در تابستان امسال آغاز شد و در تیرماه به پایان رسید.

از آن زمان تلاش دولت‌های غربی برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات، به‌دلیل روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، بی‌نتیجه مانده بود.

برخی تحلیل‌‌گران معتقدند که ایران در حال «خرید وقت»، برای دست‌یابی به اورانیوم غنی‌شده مورد نیاز برای ساخت سلاح است.

 در همین راستا، «علی بیگدلی»، استاد دانشگاه شهید بهشتی و تحلیل‌گر مسایل بین‌المللی به سایت دیپلماسی ایرانی گفته است که توافق اخیر، آژانس با سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی، حکم «مسکن» را دارد و نه «درمان».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.