رئیس سازمان بهداشت جهانی وارد کابل شد

دوشنبه, 29ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت

بی بی سی فارسی :

تدروس ادهانوم قبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، وارد کابل پایتخت افغانستان شده است. انتظار می‌رود او در آنجا در مورد بحران بودجه مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند که بحران عمومی را تشدید کرده است.

منابع طالبان گفته‌اند که او با محمد حسن آخوند، سرپرست نخست وزیری دولت طالبان دیدار خواهد کرد.

سیستم درمانی افغانستان بستگی زیادی به کمک‌های خارجی دارد. بنابراین اعلام بانک جهانی، بلافاصله پس از روی کار آمدن طالبان در ماه گذشته، مبنی بر تعلیق بودجه، ضربه شدیدی را وارد کرده است.

این بانک نگرانی‌هایی را درباره چشم‌انداز توسعه افغانستان در زمان طالبان، به ویژه برای زنان ، ذکر کرد. اما در هفته‌های اخیر، هزاران پزشک و پرستار دستمزد دریافت نکرده‌اند و مقامات هشدار می‌دهند که تجهیزات اولیه بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها در حال تمام شدن است.

یکی از موسسات خیریه پزشکان بدون مرز، هشدار داده است که اگر حمایت بین‌المللی احیا نشود، آنچه از سیستم مراقبت‌های بهداشتی افغانستان باقی مانده، ناگزیر سقوط می‌کند.

ترس از فروپاشی اقتصادی

در همین حال دو روز پیش صندوق بین‌المللی پول نیز نسبت به بروز یک بحران بشری در افغانستان هشدار داد و گفت که وضعیت اقتصادی پیشرو در این کشور عمیقا نگران کننده است. براساس یک گزارش این نهاد در حال حاضر ذخایر دلار بانک‌های افغانستان رو به کاهش است و اگر اداره طالبان نتواند “ارز نقدی” وارد بازار کند ممکن است که بانک‌های این کشور مجبور شوند درهای خود را ببندند.

هفته یش، در اجلاسی که در ژنو سوئیس برای جمع آوری پول به منظور کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان برگزار شده بود؛ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست اضطراری متعهد به کمکهای بشردوستانه‌ای معادل بیش از یک میلیارد دلار شدند.

برنامه توسعه ملل متحد می گوید که انقباض تولید ناخالص داخلی افغانستان می تواند میزان فقر را ۲۵ درصد افزایش بدهد. به قول این سازمان در حال حاضر نیمی از مردم این کشور به حمایت‌های بشردوستانه بین المللی نیاز دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.