عفو بین‌الملل: طالبان ۱۳ شهروند هزاره را به قتل رسانده است

سه شنبه, 13ام مهر, 1400
اندازه قلم متن
 

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که گروه طالبان ۱۳ شهروند هزاره افغانستان از جمله یک دختر ۱۷ ساله را به قتل رسانده است.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، نیروهای گروه طلبان بیش از یک ماه پیش، روز سی‌ام ماه اوت، این افراد را که شماری از کارمندان دولت سابق نیز در میان آنها بوده‌اند، در ایالت دایکندی به قتل رسانده‌اند.

بر اساس تحقیقات عفو بین‌الملل، ۱۱ تن از شهروندان هزاره به قتل‌ رسیده در دایکندی، اعضای سابق وزارت دفاع ملی افغانستان بوده‌اند و دو شهروند دیگر هنگام تلاش برای فرار از مهلکه درگیری نیروهای طالبان با این افراد و پس از شلیک گلوله از سوی این شبه‌نظامیان به سمت مردم به قتل رسیده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتشار این خبر نوشته که نمی‌تواند ویدئوها و تصاویر این درگیری که از سوی عفو بین‌الملل مورد تائید قرار گرفته را مستقلا تائید کند.

عفو بین‌الملل اعلام کرده در حالی که گروه طالبان مدعی شده بود افراد وابسته به دولت سابق را مورد آزار و اذیت قرار نمی‌دهد، کشتن این افراد، تناقض در حرف و عمل اعضای این گروه را تائید می‌کند.

از زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تسلط طالبان بر کل این کشور، اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شیعیان هزاره مورد خشونت این گروه قرار گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل روز ۲۹ مرداد هم در بیانیه‌ای شورای امنیت سازمان ملل را خطاب قرار داده و خبر داده بود که جنگجویان طالبان پس از به دست گرفتن کنترل استان غزنی در افغانستان، ۹ مرد از قوم هَزاره را قتل عام کرده‌اند.

رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.