قیمت واکسن آنفلوآنزا در ایران، پنج برابر افزایش یافت؛ عدم استقبال مردم از این واکسن به دلیل گرانی

قیمت واکسن آنفلوآنزا در ایران، پنج برابر افزایش یافت

قیمت واکسن آنفلوآنزا در ایران، پنج برابر افزایش یافت AFP – DENIS CHARLET

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها، اعلام کرد که قیمت واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی نسبت به سال گذشته تقریباً پنج برابر شده است؛ به طوریکه در سال گذشته قیمت این واکسن ۴۰ هزار تومان بوده اما اکنون به بیش از ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و این موضوع باعث شده که مردم کمتر از سال‌های قبل از این واکسن استقبال کنند.

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، روز دوشنبه ۱۹ مهر، درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های کشور، گفت: «در حال حاضر وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها نسبت به هفته‌های گذشته بهتر شده است؛ به طوری که علاوه بر واکسن سه ظرفیتی، توزیع واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا نیز از این هفته آغاز شده است».

وی افزود: «همچنان توزیع واکسن آنفلوآنزا به صورت سهمیه‌ای است و تقریباً فعلا به داروخانه‌های روزانه ۴۰ عدد و به داروخانه‌های شبانه‌روزی ۸۰ عدد واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا تعلق می‌گیرد».

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، با بیان اینکه قیمت واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا در داروخانه‌ها ۲۰۶ هزار تومان است، گفت: «قیمت واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی نسبت به سال گذشته تقریبا پنج برابر شده است. به طوری که در سال گذشته قیمت این واکسن ۴۰ هزار تومان بود، اما اکنون بیش از ۲۰۰ هزار تومان است».

وی تصریح کرد: «همین موضوع باعث شده که مردم کمتر از سال‌های قبل از این واکسن استقبال کرده‌اند. بنابراین به دلیل گرانی واکسن آنفلوآنزا، تقاضای زیادی هم برای آن وجود ندارد؛ هرچند که فعلا به صورت سهمیه‌ای در بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود.»

دبیر انجمن داروسازان ایران، در ادامه گفت: «ما خودمان هم از واقعی بودن قیمت دارو حمایت می‌کنیم و ارز حمایتی کمتر به این حوزه داده شود و ارز نیمایی باشد، اما باید از سوی سازمان‌های بیمه‌گر به ویژه به افراد پرخطر کمک کند تا بتوانند این واکسن را با قیمت مناسب‌تری دریافت کنند».

وی افزود: «زمانی که قیمت دارویی طی یکسال پنج برابر می‌شود، طبیعتاً بسیاری از افراد که ممکن است نیاز هم داشته باشند و در گروه های پرریسک هم باشند، به دلیل افزایش قیمت صرف نظر می‌کنند». او با اشاره به توزیع دیرهنگام واکسن آنفلوآنزا در سال گذشته، گفت: «امسال اما افزایش قیمت، یک عامل بازدارنده برای تهیه این واکسن از سوی مصرف‌کنندگان است».

فاطمی با بیان اینکه واکسن‌هایی که تاکنون در بین داروخانه‌ها توزیع شده‌اند، وارداتی بوده و هنوز هیچ شرکتی برای توزیع واکسن آنفلوآنزای تولید داخل سفارش نگرفته است، گفت: «اعلام کردند که واکسن آنفلوآنزای تولید داخلی هم وارد بازار می‌شود، اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق بیفتد. فعلا واکسن‌های آنفلوآنزای توزیعی در بین داروخانه‌ها وارداتی و عمدتاً از منبع هلندی بوده است».

وی با بیان اینکه اکنون هم واکسن سه ظرفیتی و هم چهار ظرفیتی موجود است، گفت: «واکسن سه ظرفیتی مصرف کمی دارد و عمدتاً واکسن آنفلوآنزایی که اثر بیشتری دارد، واکسن چهار ظرفیتی است. قیمت واکسن سه ظرفیتی هم ۱۵۶ هزار تومان است».

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، با بیان اینکه زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا از دهم  شهریور ماه تا دهم آبان ماه است، گفت: «حدود دو هفته زمان نیاز است تا سیستم ایمنی بدن به واکسن آنفلوآنزا پاسخ مناسب دهد. بنابراین باید قبل از شیوع بیماری، تزریق انجام شود. البته اگر کسی موفق به تزریق واکسن آنفلوآنزا در فصل پائیز نشد، جای نگرانی نیست و  امکان تزریق این واکسن تا اواسط زمستان هم وجود دارد».

وی درباره افرادی که باید واکسن کرونا را تزریق کنند، گفت: «خردسالان در محدوده سنی ۶ ماه تا ۹ سال، بهتر است دوبار در سال واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند که فاصله بین این دو واکسن باید حداقل چهار هفته باشد».

وی افزود: «در عین حال ۷۰ تا ۸۵ درصد از مرگ‌ومیرهای ناشی از آنفلوآنزا در سالمندان بالای ۶۵ سال رخ می‌دهد. بنابراین تزریق این واکسن به این گروه را هم باید جدی گرفت». 

وی ادامه داد: «از آنجایی که در فرایند ساخت اغلب واکسن‌های آنفلوآنزا از پروتئین تخم‌مرغ استفاده می‌شود، افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند، باید تزریق را زیر نظر پزشک در مراکز درمانی انجام دهند. در عین حال واکسن آنفلوآنزا باید دور از نور و در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد در یخچال نگهداری شود. دمای بالاتر یا پائین تر، از قدرت واکسن کم می‌کند».

از: ار اف ای 

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.