درخواست نماینده مجلس برای عدم اطلاع‌رسانی درباره مذاکرات طرح «صیانت از اینترنت»

چهارشنبه, ۲۱ام مهر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

دبیر کمیسیون مشترک طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مدعی شد که چون مذاکرات تخصصی کمیسیون ممکن است برای مردم‌ «خسته‌کننده» باشد، مذاکرات ثبت و‌ ضبط شود و پس از حذف موارد زائد در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

این طرح جنجالی با واکنش‌های گسترده در میان مردم مواجه شده و کمپین مخالفت با طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» روز دو‌شنبه هفته جاری اعلام کرد که شمار امضاءکنندگان این طرح به بیش از یک میلیون نفر رسیده است.

مهرداد ویس‌کرمی روز سه‌شنبه ۲۰ مهرماه در ادامه سخنان خود تایید کرده که حساسیت‌هایی در این حوزه در جامعه وجود دارد.

او گفت: «این پیشنهاد مطرح است که مذاکرات کمیسیون از طریق درگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی پخش شود؛ این‌ها احتمالاتی است که باید به تصویب اعضای کمیسیون برسد و فعلا موضوعی به صورت قطعی مشخص نیست؛ اگرچه ثبت و ضبط مذاکرات و بررسی‌ها موضوعی است که همه اعضا بر آن تاکید دارند».

طی روزهای گذشته ایران با «اختلال چشمگیر» اینترنت مواجه شده و رسانه‌های داخلی از «کمبود پهنای باند» خبر می‌دهند.

همزمان با بروز این مشکلات، برنامه‌ریزی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تصویب طرح موسوم به «صیانت فضای مجازی» که هدف اصلی آن اعمال محدودیت شدید بر اینترنت است ادامه دارد و روز یکشنبه اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تعیین شده مجلس انتخاب شدند.

هیئت رئیسه این کمیسیون شش نفر هستند که سوابق نمایندگان تعیین شده نشان می‌دهد که همگی از موافقان محدودسازی اینترنت هستند.

در این میان ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه بر «تلاش و همت مضاعف» همه دستگاه‌ها در ساماندهی فضای مجازی برای «جبران عقب‌ماندگی‌ها» در این حوزه و دستیابی به اهداف اصلی تشکیل شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.