تنش در جلسه علنی مجلس ایران هنگام بحث درباره لایحه رتبه بندی معلمان

تنش در جلسه علنی مجلس ایران هنگام بحث درباره لایحه رتبه بندی معلمان

 

جلسه روز یکشنبه مجلس ایران هنگام بررسی پیشنهاد تعدادی از نمایندگان برای بررسی سریع‌تر لایحه رتبه بندی معلمان متشنج شد. تعدادی از نمایندگان تهران بودجه لازم برای این طرح را ۱۰ برابر میزان پیش بینی شده فعلی دانسته‌اند.

در همین حال رحمت الله نوروزی، نماینده علی آباد کتول، گفت که چهار نماینده تهران «از دغدغه مردم بی خبرند» و به عنوان مخالف این لایحه ثبت نام کردند. این سخنان اعتراض نمایندگان تهران را به دنبال داشت و مالک شریعتی، یکی از نمایندگان، گفت که دلیل مخالفتش مشخص نبودن منابع مالی اجرای این طرح است.

او افزود که «نباید با یک رفتار غیرمنطقی و غیر کارشناسی کشور را دچار دومینیوی سقوط در اقتصاد کنیم.»

الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس، با اعلام اینکه بودجه لازم برای اجرای لایحه رتبه بندی معلمان ۱۰ برابر مبلغ تعیین شده فعلی است، از دولت خواست این لایحه را پس گیرد و با همکاری مجلس میزان بودجه مورد نیاز و نحوه اختصاص آن را تعیین کند.

نماینده علی‌آباد کتول اما سخنان مخالفان درباره بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای این طرح را رد کرد و گفت که کل حقوق پرسنل آموزش و پرورش ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.

در نهایت نمایندگان مجلس با اولویت دادن به لایحه رتبه بندی معلمان برای بررسی در صحن علنی مجلس موافقت کردند و محمد باقر قالیباف، رییس مجلس، نیز گفت که این لایحه هفته آینده در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

لایحه رتبه‌بندی معلمان ۲۵ اسفند گذشته به مجلس ارائه شد و با اینکه کلیات آن ۱۸ خرداد امسال به تصویب رسید، تصویب جزییات آن به دلیل بحث‌ها درباره بودجه مورد نیاز طول کشیده است.

در صورت تصویب نهایی و اجرای طرح رتبه‌بندی، مبنای حقوق و مزایای معلمان حداقل ۸۰ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که هم‌رتبه و هم‌سابقه‌اند، خواهد شد.

معلمان در دو ماه اخیر در اعتراض به اجرا نشدن این طرح بارها تجمع کرده‌اند.

ایران اینترنشنال

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.