گفتگو با ار اف ای: «تاخیر در از سرگیری مذاکرات و عدم بازگشت به برجام فاجعه‌ای برای ایران به بار خواهد آورد»

سه شنبه, 27ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

YouTube Poster

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه ۲۵ مهر، در پایان سفر خود به واشینگتن از گفتگو با وزیر أمور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره لزوم ازسرگیری هر چه سریعتر مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. ایالات متحده آمریکا نیز با لحن شدیدتری ایران را به بازگشت به مذاکرات احیا برجام فراخوانده است.

در حالیکه در ایران اعلام شده است که قرار است یک هیئت ایرانی به سرپرستی علی باقری روز ۲۹ مهرماه در بروکسل با مقام‌های اروپایی دیدار و گفت‌وگو کند، سخنگوی جوزپ بورل، روز دوشنبه ٢۶ مهر، به خبرگزاری فرانسه، گفته است: هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با مقامات ایرانی در روز پنج‌شنبه در بروکسل تعیین نشده است.

جوزپ بورل در عین حال تاکید کرده است: ما همچنان به همکاری‌های خود در راستای حفظ پیمان عدم اشاعه سلاح هسته‌ای و لزوم بازگشت فوری به مذاکرات وین و اطمینان از برنامه هسته‌ای ایران با ماهیتی صلح‌آمیز ادامه می‌دهیم.

هفته گذشته، همزمان با سفر جوزپ بورل به واشنگتن، هیاتی از اتحادیه اروپا برای گفتگو با مقامات ایرانی به منظور بازگشت به مذاکرات وین به تهران سفر کرد.

با وجود انتشار مطلبی در نشریه پولیتیکو به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا درباره عدم موفقیت این هیات در متقاعد ساختن ایران برای بازگشت به مذاکرات، احمد علیرضا بیگی، نماینده مجلس ایران، به نقل از حسین امیرعبدالهیان، روز گذشته (یک‌شنبه) مدعی شد: مذاکرات برای احیا برجام از روز پنج‌شنبه آینده، ۲۹ مهر در بروکسل آغاز خواهد شد.

اما سخنگوی جوزپ بورل، روز دوشنبه ٢۶ مهر، به خبرگزاری فرانسه، گفته است: هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با مقامات ایرانی در روز پنج‌شنبه در بروکسل تعیین نشده است.

نبیله ماسرالو، سخنگوی جوزپ بورل، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، تصریح کرد: در این لحظه، ما نمی‌توانیم تایید کنیم که آیا چنین جلسه‌ای برگزار خواهد شد و در چه زمانی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این واکنش پس از آن صورت گرفت که وزارت أمور خارجه ایران اعلام کرد علی باقری، به منظور انجام مذاکرات بر سر برخی از پرسش‌های باقی‌مانده پس از سفر انریکه مورا به تهران، روز پنج‌شنبه آینده به بروکسل سفر خواهد کرد.

مذاکرات برای احیا برجام که در وین در حال برگزاری بود، در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴٠٠ به حال تعلیق درآمد. هنوز دولت ابراهیم رئیسی زمان مشخصی را برای بازگشت به مذاکرات تعیین نکرده‌ است.

اما، این تاخیر موجب شده است تا اتحادیه اروپا بر فشارهای خود به مقامات جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت به مذاکرات به منظور احیا برجام بیافزاید.

جوزپ بورل، در تازه‌ترین اظهارنظر خود، پیش از حضور در نشست وزیران أمور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، گفت: مباحث رو به پیشرفت است. من نسبت به برگزاری نشست‌های مقدماتی در بروکسل در روزهای پیش‌رو، امیدوار هستم اما هنوز از برگزاری آن کاملا مطمئن نیستم.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است: ایرانی‌ها هنوز آماده از سرگیری مذاکرات در وین نیستند اما هدف اصلی این است که این مذاکرات هر چه سریعتر از سر گرفته شود.

منصور فرهنگ، تحلیلگر مسائل سیاسی ساکن نیویورک، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، در ارتباط با تاخیر جمهوری اسلامی ایران در بازگشت به مذاکرات احیا برجام گفت: این تاخیر، این نظر را تقویت می‌کند که هدف ایران از ادامه وضع کنونی، ادامه روند غنی‌سازی اورانیوم، ذخیره اورانیوم غنی شده و در مرحله نهایی کسب توانایی بالقوه برای ساختن سلاح هسته‌ای است.

به گفته این تحلیلگر روابط بین‌الملل، برای احیا برجام، مذاکره‌ی رودررو با ایالات متحده آمریکا امری ضروری است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.