اسرائیل از تصویب بودجه ۱/۵ میلیارد دلاری برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران خبر داد

سه شنبه, 27ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

کانال ۱۲ اسرائیل اعلام کرد که «این کشور رقمی بالغ بر ۱/۵ میلیارد دلار را به تقویت توانمندی‌های نظامی خود به منظور حمله به تاسیسات اتمی ایران اختصاص داده است.»

این بودجه قرار است صرف تهیه و تقویت انواع هواپیما و جنگنده، پهپادهای جمع‌آوری اطلاعات و تسلیحات خاصی شود که در حمله احتمالی به ایران به کار می‌رود.

از این رقم بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری، ۹۳۱ میلیون دلار از بودجه سال مالی جاری و ۶۲۱ میلیون دلار نیز از بودجه سال مالی آینده هزینه می‌شود.

بر اساس گزارش روز دوشنبه کانال ۱۲، بخشی از این بودجه ممکن است صرف ماهواره‌هایی شود که در جمع‌آوری اطلاعات از تاسیسات هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بخشی از بودجه نیز احتمالا صرف تسلیحات به‌خصوصی می‌شود که برای نفوذ به تاسیسات زیرزمینی ایران لازم است.

چند روز پیش نیز نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد بمب پیشرفته پنج هزار پوندی، ۲۲۶۸ کیلوگرمی، به نام جی‌بی‌یو-۷۲ را با موفقیت آزمایش کرده است. این بمب می‌تواند در حمله احتمالی به تاسیسات زیرزمینی ایران مورد استفاده قرار گیرد.

وب‌سایت تایمز آو اسرائیل گزارش داد که این کشور در سال ۲۰۰۹ یک بمب کوچک‌تر به نام جی‌بی‌یو-۲۸ را مخفیانه از آمریکا خریده، اما بعید است این بمب بتواند به تاسیسات زیرزمینی فردو نفوذ کند.

با این حال، حتی در صورت خرید بمب بزرگ‌تر نیز اسرائیل در حال حاضر هواپیمای بمب‌افکن لازم برای حمل جی‌بی‌یو-۷۲ را در اختیار ندارد. البته آمریکا بمب جدید خود را بر اساس تجربه اسرائیل در بمباران شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس در غزه در جریان جنگ ماه مه آزمایش کرده است.

به گزارش کانال ۱۲ اسرائیل، آزمایش بمب بتن‌شکن آمریکا که از ارتفاع ۳۵ هزار پایی در پایگاه هوایی فلوریدا رها شده، هشداری برای ایران بوده تا از میز مذاکره فاصله نگیرد.

در شرایطی که قدرت‌های جهانی تلاش می‌کنند جمهوری اسلامی را به میز مذاکرات وین بازگردانده و توافق هسته‌ای با این کشور را احیا کنند، اسرائیل مشغول برنامه‌ریزی برای حمله نظامی احتمالی به برنامه اتمی ایران است.

گفت‌وگوها میان ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام در حالی به بن‌بست رسیده که جمهوری اسلامی با استفاده از این فرصت، روز به روز برنامه هسته‌ای خود را بیش از پیش گسترش داده و سطح غنی‌سازی اورانیوم در کشور را به بیش از ۶۰ درصد رسانده است.

به گفته کارشناسان در حال حاضر اگر ایران بخواهد سلاح هسته‌ای بسازد، می‌تواند ظرف چند ماه به این قابلیت دست پیدا کند. با این حال، ممکن است پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران به حدی برسد که دیگر احیای توافق برجام فایده‌ای نداشته باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه گذشته پس از دیدار با همتای اسرائیلی خود در واشینگتن گفت: «ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که در آن، بازگشت به اجرای برجام به خودی خود باعث احیای مزایای توافق هسته‌ای نخواهد شد، چرا که ایران از این فرصت برای گسترش برنامه اتمی خود به شیوه‌های مختلف استفاده کرده است.»

یک منبع امنیتی اسرائیلی نیز روز یکشنبه بار دیگر درباره خطر دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای هشدار داد و گفت اسرائیل در مقابله با تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی خود را برای همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی آماده می‌کند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران به ساخت مواد شکافت‌پذیر برای تولید سلاح اتمی از همیشه نزدیک‌تر شده، هر چند که هنوز دو سال تا ساخت بمب اتم فاصله دارد.

این منبع با اشاره به برنامه اسرائیل برای مقابله با تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، افزود: «ما برای همه گزینه‌ها و سناریوها از جمله توانمندی‌های نظامی آماده می‌شویم.»

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.