نظرسنجی جدید موسسه کانادایی از ایرانیان: نظر منفی ۹۰ درصد ایرانیان نسبت به طالبان و دولت سعودی

سه شنبه, 27ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

۷۳ درصد از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی گفتند اعتمادی به وعده های قدرت های جهانی در چارچوب برجام ندارند.

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که ایرانیان دیدگاه های نامطلوبی نسبت به دولت بایدن، طالبان و عربستان سعودی دارند و در مقابل دیدگاه های مثبت تری نسبت به شبه نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه و همچنین روسیه و چین دارند.


به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت “المانیتور”، موسسه ” ایران پُل” مستقر در تورنتو کانادا با همکاری مرکز مطالعات بین المللی و امنیتی دانشگاه مریلند آمریکا یک نظرسنجی جدید از افکار عمومی ایرانیان نسبت به مسایل و مشکلات داخلی و موضوعات سیاست خارجی انجام داده است.


این نظرسنجی در فاصله بین ۳۰ اوت و ۹ سپتامبر (شهریور ۱۴۰۰) سال جاری انجام شده است.

این نظرسنجی نشان می دهد که ۶۳ درصد از ایرانیان معتقدند سوء مدیریت اقتصادی بیشترین تاثیر منفی را بر اقتصاد ایران داشته است، در حالی که تنها ۳۴ درصد معتقدند تحریم های خارجی عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشورشان است.


نزدیک به ۷۵ درصد مردم ایران اظهار داشتند که وضعیت اقتصادی کشورشان بد است و ۵۴ درصد آن را بسیار بد توصیف کرده اند. از سوی دیگر۵۴ درصد گفته اند که انتظار دارند اقتصاد در ۳ سال آینده تا حدودی بهبود یابد.


در این نظرسنجی همچنین از ایرانیان درباره دیدگاه های آنها در مورد سیاست های سایر کشورها در قبال ایران سوال شد. در مورد سیاست های جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران، ۶۷ درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی سیاست دولت بایدن را خصمانه توصیف کردند. ۸۵ درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی به طور کلی دیدگاهی منفی درباره دولت ایالات متحده آمریکا داشتند.


همچنین بیش از ۵۰ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی اظهار کردند که نظر مثبتی نسبت به چین و روسیه دارند، در حالی که نزدیک به ۹۰ درصد شرکت کنندگان اظهار داشتند دیدگاه منفی نسبت به عربستان سعودی دارند.

یافته های این نظرسنجی نشان دهنده عدم اعتماد اکثریت ایرانیان نسبت به توافق برجام است. ۷۳ درصد از افراد شرکت کننده در نظر سنجی گفتند که اعتمادی به وعده های قدرت های جهانی در چارچوب برجام ندارند.بیش از ۶۷ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند دیدگاه مثبتی نسبت به حزب الله لبنان دارند و ۶۳ درصد نیز همین نظر مثبت را درباره گروه “حشد الشعبی” عراق داشتند. در مورد حوثی های یمن (جنبش انصارالله) این رقم به ۴۸ درصد می رسد.همچنین ۸۸ درصد گفتند که دیدگاهی منفی درباره گروه طالبان در افغانستان دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.