وزیر خارجه بریتانیا: برنامه اتمی ایران به شکل بی‌سابقه‌ای توسعه پیدا کرده است

پنجشنبه, 29ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در جریان سفرش به عربستان سعودی درباره پیشرفت «بی‌سابقه» برنامه اتمی ایران هشدار داد و گفت جهان نمی‌خواهد شاهد دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی باشد.

تراس در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق الاوسط که متن آن روز پنجشنبه ۲۹ مهرماه منتشر شد گفت بریتانیا نگران برنامه هسته‌ای ایران است که به سطح بی‌سابقه‌ای از پیچیدگی و پیشرفت رسیده است.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم شاهد دستیابی ایران به سلاح اتمی باشیم. هر روزی که ایران بازگشت به مذاکرات هسته‌ای را به تعویق می‌اندازد و همزمان فعالیت‌های اتمی‌اش را گسترش می‌دهد، فرصت برای دیپلماسی و ارزش این توافق در حوزه جلوگیری از اشاعه سلاح‌های اتمی کمتر می‌شود.

وزیر خارجه بریتانیا خواستار مذاکرات احیای برجام شد و به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد پیشنهاداتی که به ایران ارائه شده قرار نیست تا ابد روی میز بماند و رژیم ایران باید فورا از فرصتی که در اختیارش قرار داده شده استفاده کند.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای خود را افزایش داده و سطح غنی‌سازی اورانیوم را بالا برده است. شماری از کارشناسان و برخی از مقام‌های اسرائیلی نیز هشدار داده‌اند ممکن است ایران زمان گریز هسته‌ای را به چند ماه رسانده باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته درباره بی‌فایده بودن احیای برجام در صورت تعلل ایران در بازگشت به توافق هشدار داد و گفت: «ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که در آن، بازگشت به اجرای برجام به خودی خود باعث احیای مزایای توافق هسته‌ای نخواهد شد، چرا که ایران از این فرصت برای گسترش برنامه اتمی خود به شیوه‌های مختلف استفاده کرده است.»

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بخش دیگری از مصاحبه خود با الشرق الاوسط و در پاسخ به سوالی درباره همکاری بین لندن و ریاض برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه گفت: بریتانیا و عربستان در حوزه‌های مختلفی، از جمله امنیتی و دفاعی، با یکدیگر همکاری می‌کنند و لندن علاقه‌مند است برای مقابله با این چالش‌های مشترک این همکاری‌ها را گسترش دهد.

تراس شامگاه چهارشنبه در دیدار با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، نیز در مورد مساله هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده بود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.