آمار رسمی کرونا در ایران؛ مرگ ۱۶۵ نفر و شناسایی ۱۱ هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز، دوز سوم فایزر ایمنی خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند

جمعه, 30ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، ۳۰ مهر، ۱۶۵ نفر دیگر در کشور جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌ و موارد جدید ابتلا به این ویروس به بیش از ۱۱ هزار نفر رسیده است.

بر این اساس، مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از ۱۲۴ هزار و ۹۲۸ نفر و شمار کل مبتلایان نیز به ۵ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۵۸۹ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی عنوان کرده بود.

در حال حاضر ۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

از: رادیو فردا

*****

دوز سوم فایزر ایمنی خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند

خطر ابتلا به نوع علامت‌دار بیماری پس از دوز سوم ۹۵.۶ درصد کاهش پیدا می‌کند

ساموئل لاوت

داده‌های آزمایشی جدید نشان می‌دهد دوز تقویتی واکسن فایزر-بیونتک ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا از جمله سویه دلتا تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.

شرکت فایزر اعلام کرد آزمایش این شرکت روی ۱۰ هزار نفر مشخص کرده است که خطر ابتلای علامت‌دار در افرادی که دوز سوم را زده‌اند در مقایسه با کسانی که دو نوبت واکسن زده‌اند ۹۵.۶ درصد کاهش یافته است.

اوعور شاهین، رئیس بیونتک، گفت: «ما بر اساس این یافته‌ها اعتقاد داریم که علاوه بر دسترسی جهانی به واکسن، واکسیناسیون تقویتی نقش مهمی در جلوگیری از ادامه همه‌گیری و بازگشت به وضعیت عادی دارد.»

شرکت‌کنندگان در این پژوهش به‌طور میانگین ۱۱ ماه پس از دومین دوز واکسن‌، یا دوز تقویتی تزریق کردند یا دارونما.

شرکت فایزر اعلام کرد در گروهی که دوز تقویتی زده بودند فقط پنج مورد و در گروهی که دارونما گرفته بودند ۱۰۹ مورد ابتلا به کووید‌-۱۹ دیده شد.

میانگین سن شرکت‌کنندگان ۵۳ سال بود و در این میان، ۵۵.۵ درصد بین ۱۶ تا ۵۵ سال بودند و ۲۳.۳ درصد ۶۵ سال یا بیشتر سن داشتند.

این آزمایش زمانی انجام شد که سویه دلتا شایع شده بود و این ثابت کرد که دوز تقویتی در مقابل این ویروس موثر است.

 فایزر و بیونتک اعلام کردند که اثربخشی این واکسن در تمام گروه‌های سنی، جنسیتی، نژادی، قومیتی و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای «ثابت» بوده است. آن‌ها همچنین گفتند که تزریق دوز سوم ایمن است.

این دو شرکت اعلام کردند که جزئیات نتایج این آزمایش را برای سازمان غذا و داروی ایالات متحده، آژانس دارویی اروپا و دیگر نهاد‌های ناظر در اسرع وقت اعلام خواهند کرد.

نهادهای ناظر ایالات متحده، اروپا و بریتانیا برای بیمارانی که مشکل سیستم ایمنی دارند و احتمالا پس از تزریق دو نوبت واکسن، ایمنی ضعیف‌تری دارند، دوز سوم واکسن کووید‌ـ۱۹ فایزر-بیونتک و مدرنا را مجاز اعلام کرده بودند.

پژوهش‌ها نشان داده است که تاثیر واکسن فایزر در برابر نوع علامت‌دار بیماری چهار ماه بعد از دوز دوم از ۹۶ به ۸۴ درصد کاهش می‌یابد.

هرچند این واکسن و دیگر واکسن‌های مجاز هنوز هم ایمنی بالایی در برابر بستری و مرگ ایجاد می‌کنند، در بحبوحه نگرانی از کاهش ایمنی، تعدادی از کشورها برنامه واکسیناسیون سراسری برای سالمندان و گروه‌‌های آسیب‌پذیر جلو انداخته‌اند.

در حالی که هنوز میلیاردها انسان در سراسر جهان دوز اول واکسن را نزده‌اند، این حرکت بحث‌انگیز و تفرقه‌آمیز به نظر می‌رسد.

در بریتانیا، دولت از مردم خواسته است در صورتی که از آن‌ها درخواست شد برای دوز سوم اقدام کنند، این کار را بکنند.

در حالی که موارد ابتلا به بیماری در بریتانیا رو به افزایش است و خدمات سلامت ملی با فشار روزافزون روبه‌رو است، ساجد جاوید، وزیر بهداشت، به مردم هشدار داد تا زمانی که با پذیرش پیشنهاد تزریق واکسن و دوز تقویتی، به «سهم  خود» [در مقابله با کرونا] عمل نکرده‌اند ممکن است از آزادی‌هایی محروم شوند که از زمان لغو تمام محدودیت‌ها در ماه ژوییه از آن برخوردار بوده‌اند.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.