مقام سابق سعودی: محمد بن سلمان می خواست پادشاه سابق سعودی را با انگشتر سمی بکشد

دوشنبه, 3ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

“سعد الجبری” مدعی شد از حرف های ۷ سال پیش محمد بن سلمان درباره ترور پادشاه سابق عربستان دو نسخه فیلم موجود است که او جای آنها را می داند.

یک مقام اطلاعاتی فراری سعودی در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی مدعی شد “محمد بن سلمان” ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۴ و زمانی که هیچ منصب و مقامی نداشته در گفتگویی مساله ترور بیولوژیک ” ملک عبدالله بن عبدالعزیز” پادشاه وقت و فقید عربستان سعودی به منظور رسیدن تاج و تخت به پدرش را مطرح کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت نیوزویک، “سعد الجبری” یکی از مقامات اطلاعاتی سابق سعودی که ۴ سال پیش و همزمان با کسب عنوان ولایتعهدی از سوی محمد بن سلمان از این کشور گریخته، در مصاحبه با برنامه “شصت دقیقه” شبکه تلویزیونی ” سی بی اس” آمریکا این ادعا را مطرح کرده است.

مقام سابق سعودی:
سعد الجبری در این مصاحبه مدعی شد در سال ۲۰۱۴ محمد بن سلمان در دیداری با “محمد بن نایف” رییس وقت دستگاه اطلاعات سعودی به او گفته:” می‌خواهم ملک عبدالله را ترور کنم، من یک انگشتر سمی از روسیه دارم و کافی است که با او دست بدهم و کار تمام می‌شود.”الجبری مدعی شده دو نسخه از فیلم این دیدار وجود دارد و او می داند جای آن کجاست.


ادعای دیدار بن سلمان با محمد بن نایف در سال ۲۰۱۴ در حالی مطرح شده که تا پیش از ژانویه ۲۰۱۵ که در اثر فوت “ملک عبدالله بن عبدالعزیز” پادشاه فقید عربستان، “ملک سلمان” یعنی پدر محمد بن سلمان به تخت سلطنت نشست، او هیچ منصب رسمی و مهمی در دربار سعودی نداشته است.

سعد الجبری در سال ۲۰۱۷ و همزمان با ولایتعهدی محمد بن سلمان و دستگیری و زندانی کردن بسیاری از مقامات سابق و شاهزاده های سعودی به اتهام فساد مالی از این کشور گریخت و از آن زمان در کانادا اقامت دارد.او همچنین بارها از جمله در مصاحبه دیروز مدعی شده که محمد بن سلمان با ارسال تیم های ترور در پی کشتن اوست.

او در مصاحبه دیروز در پاسخ به سوال مجری گفت : بن سلمان از افشای اطلاعاتی که او دارد بیم دارد و به همین خاطر در پی حذف فیزیکی اوست.


او گفت:” او (بن سلمان) از اطلاعاتی که دارم می‌ترسد… من انتظار دارم روزی کشته شوم.”


این مقام سابق سعودی مدعی شد بن سلمان برای ترور او تیمی به کانادا فرستاده است، درست مثل اقدامی که برای کشتن ” جمال خاشقجی” روزنامه نگار منتقد سعودی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول انجام داد.


سعدالجبری گفت محمد بن سلمان دو فرزندش “ساره و عمر” را به گروگان نگه داشته و دستور بازداشت آنها را داده و افزود:” من از ملت و دولت آمریکا درخواست دارم تا در نجات فرزندانم به من کمک کنند و زندگی آنها را بازگردانند.”


او گفت دستگاه های اطلاعاتی کانادا به وی هشدار داده اند تا به اماکن دیپلماتیک سعودی در کانادا نزدیک نشود.
سفارت عربستان سعودی در واشنگتن ادعاهای سعد الجبری در مصاحبه دیروز را رد کرده است.


دولت عربستان سعودی سعد الجبری را به فساد مالی متهم کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.