وزیر کشور: طی سال گذشته ۹۰ درصد تریاک قاچاق جهان، در ایران کشف شده است

احمد وحیدی، وزیر کشور در دولت سیزدهم

احمد وحیدی، وزیر کشور در دولت سیزدهم

احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی، روز سه‌شنبه ۱۸ آبان در نشستی با سفیران کشورهای خارجی گفت که تنها در سال گذشته ۹۰ درصد تریاک قاچاق در جهان، در ایران کشف شده است.

آقای وحیدی بدون ارائه مستندات مرتبط افزود که در میان سایر مواد مخدر، ۷۲ درصد مورفین و ۲۰ درصد هروئین قاچاق در جهان هم سال گذشته در ایران کشف شده است.

در گذشته هم مقام‌های جمهوری اسلامی بدون ارائه شواهد و مدارک ادعاهای مشابهی را تکرار کرده بودند، از جمله دبیرکل ستاد مواد مخدر که اوایل تیرماه امسال گفته بود ۹۰ درصد کشفیات تریاک جهان به دست ایران انجام می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران همواره مدعی کشف گسترده مواد مخدر ارسالی به کشورهای اروپایی بوده است. حسین اشتری، فرمانده پلیس ایران، تیرماه امسال با اعلام این‌که فقط در سال ۹۹، بیش از ۱۰۱۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده، گفته بود کشورهای اروپایی باید «قدردان ایران» باشند.

مقام‌های حکومت ایران، در عین حال، بارها از این موضوع به عنوان ابزار تهدید علیه کشورهای اروپایی استفاده کرده‌اند، از جمله سال ۹۷ پس از تشدید تحریم‌ها علیه ایران، حسن روحانی، رئیس‌‌جمهوری پیشین، گفت تحریم‌ می‌تواند توان ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر را ضعیف کند و در این صورت، کشورهای اروپایی نمی‌توانند «از زیر آوار مواد مخدر» خارج شوند.

الهام علی‌یف، رئیس‌‌جمهوری آذربایجان، ۲۳ مهرماه امسال در همین زمینه اتهام سنگینی به جمهوری اسلامی ایران زد و مدعی شد: «ارمنستان با تبانی ایران حدود سی سال از مناطق اشغالی قره‌باغ برای قاچاق مواد مخدر به اروپا استفاده می‌کرده است».

به گفته مقام‌های جمهوری آذربایجان، پس از آزادسازی این مناطق توسط آذربایجان، ایران قاچاق مواد مخدر از دیگر مناطق مرزی آذربایجان را شدت بخشیده و طی این دوره، میزان کشف هروئین ارسالی از ایران به مقصد اروپا دو برابر شده است.

با استفاده از رسانه‌های ایران و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

از: رادیو فردا

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.