انتقال بیش از ۱۲۰ بازداشت شده اعتراضات زاینده رود به زندان دستگرد اصفهان

شنبه, 6ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

۵ آذر ۱۴۰۰:

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۵ آذر ۱۴۰۰: درپی سرکوب تجمع مسالمت آمیز کشاورزان در اعتراض به سوء مدیریت حکومت در مهار بحران آب، روز جمعه بیش از ۱۲۰ تن بازداشت و به بازداشت‌گاه زندان دستگرد اصفهان منتقل شدند. سه تن از بازداشت شدگان با آمبولانس مستقیم به بخش «بهداری و سردخانه» زندان منتقل شدند که احتمال میرود کشته شده باشند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، در پی اعتراض مسالمت آمیز کشاورزان اصفهانی که از روز ۱۷ آبان‌ در اعتراض به سوء مدیریت حکومت در کنترل بحران آب و بی‌توجهی به خواسته‌هایشان در بستر خشکیده زاینده‌رود و کنار پل خواجو شکل گرفت، بیش از ۱۲۰ نفر بازداشت و به بازداشت‌گاه زندان دستگرد اصفهان منتقل شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «در میان بازداشتی‌ها افراد سن بالا، زنان، جوانان زیر ۱٨ سال و جوانان تا ۳۰ سال دیده می‌شوند. شرایط بازداشتگاه خیلی بد و کاملا امنیتی است و برخورد فیزیکی با شدیدترین شیوه‌ها با بازداشت شدگان صورت میگیرد».

این منبع در ادامه گفت: «دو تا پیرمرد حدودا ۶۵ تا ۷۰ ساله را آوردند و اشتباهی به سالن ۲ منتقل کردند. این دو پیرمرد وضعیت شان بسیار بد بود و صورت‌هایشان خونین بود. بعد از ده دقیقه بلافاصله از بند خارجشان کردند و به بازداشتگاه منتقل کردند. هر چند ساعت یک بار با ون نیروهای اطلاعات و نیروی انتظامی معترضینی که بازداشت کرده‌اند را می‌آورند و تحویل بازداشتگاه می‌دهند».

وی در ادامه افزود: «حدود ساعت ۱۰ شب چندین نفر را آوردند که بدنشان زخمی بوده و همه آنها زیر ۴۰ سال هستند و مستقیما به بهداری بازداشتگاه منتقل شدند. معلوم نبود با گلوله مجروح شده‌اند یا چیز دیگر. حدود ساعت ۱۲ شب، با ماشین آمبولانس سه نفر را آوردند به سمت بهداری و احتمال می رود این سه نفر با گلوله کشته شده باشند. در بهداری زندان یک بخشی متعلق به بند سپاه است که حتی سردخانه دارد و مستقیما این سه نفر را آنجا بردند و گفته شده که این سه نفر کشته شده بودند».

بازداشت‌گاه زندان دستگرد اصفهان در محیط داخلی زندان قرار دارد و بیشتر به کهریزک شهرت داشت. این بازداشت‌گاه زیر نظر بند حفاظت اطلاعات زندان و وزارت اطلاعات قرار دارد و بازداشت شدگان سیاسی را در این مکان نگهداری می‌کنند.

لازم به ذکر است، در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ نیز بسیاری از بازداشت شدگان به بازداشت‌گاه زندان دستگرد اصفهان منتقل شدند و برخی تا بیش از سه ماه در این بازداشت‌گاه ماندند.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.