کاهش ۳۰ درصدی ذخایر سدهای ایران

یکشنبه, 7ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر – آمارها نشان می‌دهد با سپری شدن ۶۵ روز از سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۱۷.۷ میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان می دهد.

فیروز قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب ایران، روز یک‌شنبه، ۷ آذر ۱۴۰۰، گفت که بررسی میزان کل حجم خروجی از سدهای ایران از ابتدای مهرماه تا تاریخ ۵ آذرماه معادل ۴ میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می‌دهد.

به گفته قاسم‌زاده در حال حاضر از کل حجم مخزن سدهای مهم ایران به میزان حدود ۵.۵۰ میلیارد متر مکعب، حدود ۳۵ درصد آب ذخیره شده وجود دارد.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب ایران می گوید میزان پرشدگی سدهای مهمی چون «زاینده رود»، «شمیل و نیان» و «سفید رود» در شرایط فعلی حدود ۱۴ تا ۱۷ درصد است.

براساس این گزارش، در استان‌های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب در حدود ۳۸ درصد  و ۲۰ درصد است.

طی روزهای اخیر کشاورزان و شهروندان در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری، به دلیل اجرای طرح های انتقالی آب به خیابان آمدند.

در اعتراضات روز جمعه، پنجم آذرماه در اصفهان، نیروهای امنیتی و انتظامی با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله ساچمه‌ای به شهروندان حمله کردند.

پیش از این در تیرماه سال جاری در استان خوزستان نیز شهروندان به خیابان آمدند که با ورود نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شد. در این اعتراضات دست‌کم ۱۴ شهروند کشته شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.