واکنش‌ها به “انشاالله” گفتن معاون وزارت خارجه طالبان برای بازگشت آمریکا به افغانستان

سه شنبه, 9ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

جمهور - عباس استانکزی: اگر اشرف غنی استعفا کند، طالبان صلح می‌کنند

عباس استانکزی

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزارت خارجه طالبان در تازه‌ترین سخنان خود که واکنش‌های منفی زیادی نیز به همراه داشته گفته که “انشاالله” امریکا دوباره به افغانستان برمی‌گردد و طالبان در این راستا تلاش می‌کنند.

طالبان، نزدیک به دو دهه در مقابل آمریکا و متحدان‌اش جنگیدند، کشتند، ویران کردند و سبب آواره‌گی خیلی‌ها نیز شدند.

حالا که طالبان باری دیگر بر افغانستان حاکم شده‌اند، عدم حضور آمریکا در افغانستان سبب انزوای این گروه شده و این انزوا افغانستان را تا لبه‌ی یک بحران انسانی جدی به پیش برده است.

مساله‌ای که طالبان به اهمیت آن به خوبی پی‌برده و برای نزدیکی با آمریکا، تلاش‌ها و لابی‌گری‌هایی را از قبل آغاز کرده‌اند.

شیر محمد عباس استانکزی، معاون وزارت خارجه طالبان به تازگی در سخنرانی در کابل از تلاش‌های حکومت طالبان برای کشاندن حضور سیاسی آمریکا در افغانستان سخن گفت و به گونه‌ای از خدا خواست تا آمریکا باری دیگر سفارت خود را در کابل بازگشایی کند.

او در این سخنرانی گفت”:اگر امروز امریکا سفارت خود را در افغانستان باز بکند، در مدت نیم ساعت تمام اروپا (نمایندگی‌های سیاسی اروپا) به افغانستان می‌آیند…و انشالله به زودترین فرصت خواهند آمد.”

این “انشاالله” گفتن استانکزی برای بازگشت آمریکایی که سال‌ها برای بیرون کردنش از افغانستان جنگیده بودند، به مزاج خیلی‌ از شهروندان افغانستان خوش نخورده و به آن واکنش‌های تندی نشان داده‌اند. 

احمد فرید فروتن، یکی از کاربران افغانستانی در توئیتر، عباس استانکزی و رهبری طالبان را “دجال” خوانده و به گونه‌ای جنگ این گروه زیر نام اسلام و جهاد را فریب خوانده است. 

c’est une photo d’écran d’impression © RFI persan

یکی دیگر در واکنش به این وابستگی طالبان به آمریکا نوشته که اگر جنگ این گروه با کفار بود و حالا به “نصرت الهی” دست یافته‌اند پس چرا برای زنده ماندن، به جای خدا از آمریکا کمک می‌خواهند؟

réactions au commentaire de Stanikzai © RFI Persan

داشتن همکاری آمریکا، این ابر قدرت نظامی و سیاسی ا‌ین‌روزهای دنیا برای خیلی از حکومت‌ها حیاتی پنداشته می‌شود. کاری که حکومت پیشین افغانستان نیز می‌کرد و طالبان با برچسب زدن و تنزیل این همکاری به “اشغال کشور” توسط آمریکا، به شدت در مقابل آن جنگید و حالا به نقطه‌ای رسیده که برای ادامه دادن، حضور آمریکا را در کنارش حیاتی می‌داند.

تناقضی که شهروندان افغانستان را برآشفته و خیلی‌ها چون یاسین مظلومیار، به کنایه گفته‌اند که طالبان برای برگرداندن آمریکا، دست به دامان خداوند زده‌اند.

دعایی که چون جنگ دودهه‌شان، نه برای رضای خدا است و نه برای رستگاری ملت؛ و به گفته‌ی خیلی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، جنگ و دین‌داری این گروه نیز برای قدرت است و بس.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.