بحث‌وجدل میان وکیل شاکیان و حمید نوری در جلسه ششم دفاع

جمعه, 12ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- ششمین جلسه دفاع و بازپرسی از «حمید نوری»، دادیار سابق قوه قضاییه ایران و متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷،  پنج‌شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ در سالن ۳۸ دادگاه استکهلم برگزار شد.

حمید نوری در این جلسه یک بار دیگر بر لزوم استعلام درباره اعدام اعضای «سازمان مجاهدین خلق» از دولت ایران تاکید کرد و گفت آن‌ها نه در زندان که در حمله مسلحانه به ایران کشته شده‌اند.

او در پاسخ به سوال وکیل مشاور درباره این افراد گفت: «باید استعلام شود ببینید این‌ها پدر و مادر داشته‌اند، کی بوده‌اند؟»

حمید نوری هم‌چنین مدعی شد که سازمان مجاهدین خلق با هدف جمع‌آوری اطلاعات و خیانت به ایران نیروهای خود را به جبهه‌های جنگ می‌فرستاد.

او یک بار دیگر نیز تاکید کرد که در دوران کاری خود در زندان‌های ایران، عضو دادستانی بوده و دادیار یا معاون دادیار زندان نبوده است.

حمید نوری در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که شماری از شاهدان و شاکیان این پرونده شهادت داده‌اند او در مقام دادیار زندان گوهردشت و دست راست قاضی «محمد مقیسه» در بازجویی از زندانیان و هدایت آن‌ها به محل اعدام‌ها نقش داشته و فهرست زندانیان برای اجرای حکم اعدام را قرائت می‌کرده است.

حمید نوری در جلسات پیشین در دفاع از خود مدعی شده بود که هرگز در زندان گوهردشت نبوده و در فاصله سال‌های ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده است.

او هم‌چنین گفته بود در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به علت به دنیا آمدن فرزندش در مرخصی بوده است.

این مقام سابق قوه قضاییه در بخشی از دفاعیات خود با اشاره به اختلاف عددی میان تعداد افراد اعدام شده از سوی سازمان مجاهدین خلق و آیت‌الله «حسینعلی منتظری» و کتاب خاطرات «ایرج مصداقی»، برای چندمین بار وقوع اعدام‌ها در زندان را انکار کرد و گفت:‌ «سازمان مجاهدین در آماری نوشته‌اند که ۳۰ هزار نفر در سال ۱۳۶۷ کشته شده‌اند. منتظری می‌گوید دو هزار و ۸۰۰ نفر و ایرج (مصداقی) می‌گوید سه هزار و ۸۰۰ نفر. سازمان مجاهدین همه چیز را ضرب‌در ۱۰ می‌کند.»

یکی از اسنادی که «کنت لوییس»، وکیل شاکیان حمید نوری ارایه کرد، نواری منتسب به قاضی محمد مقیسه بود. این سند به دلیل این که در کیفرخواست درج نشده، مورد استناد قرار نگرفته بود.

حمید نوری  اصالت این فایل صوتی را که پیش‌تر مورد اعتراض وکلایش واقع شده بود، زیر سوال برد و گفت: «من در سال ۱۳۶۰ اصلا سرباز بودم در حالی که در این نوار کسی که گفته شده ناصریان است، می‌گوید من در سال ۱۳۶۰ مدیر دفتر او بوده‌ام. این‌ها همه ساختگی است.»

حمید نوری درباره نام زندان گوهردشت نیز چنان‌که پیش‌تر ادعا کرده بود، گفت این زندان پس از کشته‌ شدن «محمدعلی رجایی» در ابتدای انقلاب، به رجایی‌شهر تغییر نام داده بود: «هیچ‌کس در زندان اوین اصلا نمی‌گفت گوهردشت. جرم بود. خلاف بود و با او برخورد می‌کردند.»

وکیل شاکیان اما گفت شواهد و اسنادی ارایه خواهد کرد که نام این زندان در اواخر سال ۱۳۶۷ به رجایی‌شهر تغییر یافته است.

حمید نوری در تمامی جلسات گذشته ارایه دفاعیات خود، اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ و شهادت‌های شاکیان در این‌باره را انکار کرده و آن‌ها را دروغ‌گو خوانده است.

در این جلسه از دفاعیات حمید نوری، کنت لوییس، وکیل شاهدان و شاکیان پرونده بارها به حمید نوری تذکر داد که پاسخ سوالاتش را بدهد و در نهایت گفت: «کی می‌خواهید از خر شیطان پایین بیایید؟»

این جمله مورد اعتراض دادستان واقع شد و کنت لوییس گفت از روی استیصال چنین حرفی زده است.

بنا بر روایت شاهدان و جان‌ به‌ در بردگان اعدام‌ها در تابستان ۱۳۶۷، هزاران زندانی سیاسی عضو گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در زندان‌های اوین و گوهردشت در تهران و زندان‌های مشهد، شیراز، اهواز و برخی دیگر از شهرهای ایران با دستور مستقیم «روح‌الله خمینی»، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی اعدام شدند.

حمید نوری در دفاعیات خود، فتوای بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و خطبه‌های نماز جمعه در تاریخ ۱۴ مرداد را نیز انکار کرد و آن‌ها را جعل روایت و ساخته و پرداخته کمونیست‌ها و سازمان مجاهدین خلق خواند.

آیت‌الله خمینی در سال ۱۳۶۷، در نامه‌ای رسمی صراحتاً دستور داده بود: «کسانی که در زندان‌های سراسر کشور بر سر موضع نفاق خود پافشاری کرده و می‌کنند، محارب و محکوم به اعدام می‌باشند و تشخیص موضوع نیز در تهران با رای اکثریت آقایان حجه‌الاسلام نیری… (حاکم شرع) و جناب آقای اشراقی (دادستان تهران) و نماینده‌ای از وزارت اطلاعات می‌باشد….»

«ابراهیم رئیسی»، از اعضای «هیات مرگ» که امروز رییس دولت ایران است، پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ گفت در مورد اعدام‌های ۱۳۶۷ باید مورد تقدیر و تشویق هم قرار بگیرد.

پیش‌تر نیز «مصطفی‌پورمحمدی»، یکی دیگر از اعضای این هیات گفته بود در ارتباط با اعدام‌های دهه ۶۰، طبق قانون و شرع اسلام عمل کرده و در طول این سال‌ها حتی یک شب هم بی‌خوابی نکشیده‌ است.

به دلیل پنهان‌کاری حکومت ایران، آمار دقیقی از این اعدام‌ها وجود ندارد اما بر اساس گزارش «سازمان عفو بین‌الملل»، دست‌کم چهار هزار و ۴۸۲ مرد و زن در فاصله دو ماه ناپدید شدند.

برگزاری دادگاه حمید نوری که تا آوریل سال ۲۰۲۲ در دادگاه استکهلم سوئد ادامه خواهد داشت، واکنش مقامات جمهوری اسلامی را نیز در پی داشته‌ است.

با آغاز جلسات دفاعیات حمید نوری، دو نفر از سفارت ایران در سوئد در جلسات دادگاه حضور دارند، هرچند که آن‌ها نه در صحن اصلی دادگاه بلکه در اتاقی دیگر نشسته و دفاعیات نوری را دنبال می‌کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.