در‌ پی تعطیلی تالارها در تهران ۴۰ هزار نفر بیکار شدند

به گفته نایب رئیس دوم اتاق اصناف تهران هشتاد درصد تالارهای پایتخت ایران در پی همەگیری ویروس کرونا تعطیل شدەاند. گفته می‌شود که اکثرا آن‌ها ورشکسته هستند. در پی این روند چهل هزار نفر بیکار شده‌اند.    

در پی شیوع ویروس کرونا فعالیت صنوف پرخطر از جمله تالارهای پذیرایی تعطیل اعلام شد. این تعطیلی از اسفند ماه سال ١٣٩٩ به اجرا درآمد و هفت ماه به طول انجامید.

به گفته اتاق اصناف تهران پس از بازگشایی تالارهای پذیرایی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، فقط بیست درصد تالارها به فعالیت بازگشتند.

خسرو ابراهیمی‌نیا نایب رئیس دوم اتاق اصناف و رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت: «در زمان اوج کرونا ورشکستگی این صنف ۱۰۰ درصد بود. حالا برخی در حال بازیابی خود هستند. در هر تالار ۲۰ تا ۳۰ نفر اشتغال مستقیم دارد، در پی تعطیلی گسترده، ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بیکار شدند که اگر خانواده آن‌ها را در نظر بگیریم، حدود ۱۰۰ هزار نفر دچار مشکل شده‌اند.»

ده‌ها شغل دیگر از جمله چیدمان، حمل و نقل، عکاسی، آرایشگاه، نقاشی، دکور تالار و آشپزی به فعالیت تالارها وابسته‌اند. به گفته این مقام صنفی برآوردها نشان می‌دهد از حدود ۱۰۰ هزار نفر به واسطه تعطیلی تالارها به‌طور مستقیم و غیر مستقیم بیکار شده‌اند.

وامی که دردی را درمان نکرد

دولت ایران در سال اول شیوع ویروس کرونا به واحدهای صنفی برای حفظ کارگرها وام داد. به گفته رئیس اتحادیه تالارهای تهران این وام باعث ورشکستگی بیشتر این واحدها بود، چرا که در شرایط تعطیلی واحد صنفی، سود و وثایق سنگین از آن‌ها دریافت شد و صنوف ملزم به حفظ کارگران هم شدند. اما با تداوم همه‌گیری کرونا تالارها درآمدی نداشتند.

به گفته ابراهیمی‌نیا دولت تسهیلات دومی هم در نظر گرفت کە با احتساب متراژ واحد صنفی پرداخت ‌شد. اما بیش از ۸۰ درصد تالارها استیجاری هستند و از این رو نتوانستند سند ارائه دهند و نتیجتا ورشکست شدند.

کوچ مراسم به خانه‌ها و دفترخانه‌ها

به گفته رسانه‌های ایران بعد از شیوع ویروس کرونا بخشی از مراسم و مهمانی‌ها در رستوران‌ها، زیرزمین‌ها و خانه‌ها و باغ‌های اطراف تهران بدون نظارت برگزار می‌شوند. همچنین گفته می‌شود کە بعضی از محضرهای ثبت ازدواج ضمن برگزاری خطبۀ عقد، امکانات پذیرایی ده‌ها مهمان را فراهم می‌کنند.

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران هم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به این موضوع گفت: «طبق آمار رسمی در سال جاری آمار ازدواج ۱۵ درصد رشد کرده، پس در شرایطی که تالارهای پذیرایی تعطیل هستند، مراسم آن‌ها کجا برگزار شده است؟»

از: دویچه وله

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.