مراسم روز دانشجو در تهران؛ انتصابات فامیلی، محور انتقاد تند دانشجویان از قالیباف

سه شنبه, 16ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

رئیس مجلس در حلقه دانشجویان

رئیس مجلس در حلقه دانشجویان

یک تشکل دانشجویی در مراسم ویژه روز دانشجو در تهران، از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، به دلیل انتصاب‌های فامیلی در مجموعه‌های تحت مدیریت وی انتقاد کرد و از او خواست یک‌ بار برای همیشه «تکلیف خود را با اطرافیانش روشن کند».

مراسم برای بزرگداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو، روز دوشنبه، ۱۵ آذر، با حضور رئیس مجلس، سعدالله نصیری قیداری رئیس دانشگاه «شهید بهشتی» و جمعی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در این دانشگاه برگزار شد.

امیرمحمد حسینی، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، در این نشست خطاب به آقای قالیباف گفت: «یک‌ بار برای همیشه تکلیف خود را با اطرافیان‌تان روشن کنید. آیا نمی‌خواهید به شائبه‌های موجود در مورد انتصابات خود چه در مجلس و چه در شهرداری پاسخ دهید؟»

این فعال دانشجویی افزود که جمهوری اسلامی با شعار «رفع انحصار از فرایند قدرت و مناصب» پا به عرصه وجود گذاشت، اما «ساختارهای معیوب گذشته» تغییری نکرده است.

وی در عین حال از این که تنها «خروجی یکی دو دانشگاه خاص» در ایران موفق به در دست گرفتن پست‌های مدیریتی در کشور می‌شوند انتقاد کرد و نمایندگان مجلس را نیز به دلیل دریافت «پاداش اضافی» بی‌نصیب نگذاشت.

امیرمحمد حسینی، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، خطاب به آقای قالیباف گفت: «دریافتی‌های نمایندگان بابت مواردی چون حق همراه یا حق دفتر، واقعا صرف چه می‌شود؟ چرا اسناد این‌گونه هزینه‌های اضافی منتشر نمی‌شود؟ یا چرا باید نمایندگان بابت تصویب برنامه و بودجه پاداش اضافی دریافت کنند؟»

https://audio.rferl.org/FRD/2021/12/07/fb063d1b-c0ae-4533-a6be-2d58ea348685.mp3?_=1

این انتقادها پس از آن بیان می‌شود که در هفته‌های گذشته انتقادهایی از انتصابات فامیلی در دولت ابراهیم رئیسی و شهرداری تهران به عنوان مجموعه تحت مدیریت علیرضا زاکانی، شهردار تهران و نزدیک به قالیباف منتشر شده است.

روزنامه شرق نیز درباره این انتصابات نوشته است:‌ «پیشتر بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم انتقادهای تندی را به زاکانی، خلف قالیباف در دانشگاه روانه کرده بود. احتمالا برای همین آنها از او برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دانشگاه تهران دعوت نکردند.»

دوران شهرداری قالیباف در تهران نیز با حاشیه‌های سیاسی گسترده‌ای همراه بود و پرونده‌های فساد زیادی به ویژه درباره روابط مالی شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه گشوده شد که در نهایت منجر به صدور حکم بیست سال زندان برای عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، شد.

با این حال علیرضا زاکانی، شهرداری فعلی تهران گفته که در این سازمان، راه محمدباقر قالیباف را ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدباقر قالیباف نیز در واکنش به این انتقادات، اگرچه به طور کلی از عملکرد مجلس و گذشته خود در شهرداری تهران «دفاع» کرد، اما گفت: «قطعا ما در حوزه نظارت بر رفتار نمایندگان ضعف‌هایی داریم که مجلس به دنبال تقویت آن بوده و قصد دارد قانون آیین‌نامه داخلی را در این خصوص اصلاح کند.»

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.