فقدان ایمنی کار؛ مرگ و مصدومیت ۶ کارگر در شهرهای مختلف

 

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۰ آذرماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۶ کارگر در شهرهای قم، تربت حیدریه و میمه حین انجام کار دچار حادثه شدند. طی این حوادث ۵ کارگر مصدوم و یک کارگر دیگر جان خود را از دست داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰، یک کارگر چاه‌کن بر اثر ریزش دیواره چاه در روستای موته از توابع شهر میمه در استان اصفهان جان خود را از دست داد.

رئیس جمعیت هلال احمر میمه در این خصوص گفت: سست بودن خاک و فرو نشستن آن هنگام حفر چاه باعث ریزش دیواره آن شده بود که با تلاش امدادگران پایگاه جاده‌ای قرقچی و ماموران آتش‌نشانی شاهین شهر و میمه کارگر چاه‌کن بعد از یک ساعت تلاش از زیر خروارها خاک بیرون کشیده شد.

محمدجواد نوروزی افزود: کارگر مذکور که حدود ۵۰ سال داشت بر اثر این حادثه جان باخت.

مصدومیت یک کارگر در تربت حیدریه

به گزارش صدا و سیما، روز شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰، یک کارگر در شهرستان تربت حیدریه واقع در استان خراسان رضوی حین انجام کار دچار حادثه شد.

مدیر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تربت حیدریه در این رابطه گفت: این حادثه در هنگام تخلیه ورق‌های MDF از تریلی در محوطه کارگاهی در خیابان چمران بوقوع پیوست.

او افزود: با تلاش آتش نشانان و استفاده از تجهیزات تخصص، کارگری که در زیر آوار ورق‌های MDF محبوس شده بود، به سلامت خارج و برای انتقال به مراکز درمانی تحویل پرسنل فوریت‌های پزشکی شد.

مدیر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تربت حیدریه تصریح کرد: علت دقیق بروز حادثه توسط تیم کارشناسی در دست بررسی است.

مصدومیت ۴ کارگر در قم

به گزارش ایلنا، روز شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰، چهار کارگر ساختمانی در قم، حین آواربرداری دچار حادثه شدند.

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم در این باره گفت: روز گذشته یک ساختمان مسکونی در حال بازسازی در خیابان سعیدی، خیابان نیروی هوایی قم ریزش کرد و یک کارگر مصدوم و سه کارگر در زیر آوار مدفون شدند که با حضور نیروهای آتش نشانی و هلال احمر و سگ‌های زنده یاب، عملیات نجات با موفقیت صورت گرفت.

عباس شیری افزود: حال دو تن از کارگران مصدوم این حادثه نامناسب است.

به گفته وی، این اتفاق به دنبال رعایت نشدن موارد ایمنی در محیط کار رخ داده و کارگران ساختمانی نمی‌دانند متولی آموزش ایمنی بهداشت کار با کدام نهاد دولتی است.

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی استان قم بیان کرد: چند روز پیش در جلسه ایمنی که در اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی قم برگزار شد، نماینده کارگران دعوت نبودند و برعکس کسانی دعوت بودند که در حوزه صنعت ساختمان هیچ مسئولیتی نداشتند.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.