تجمع مردم کامیاران در اعتراض به اعدام حیدر قربانی

به دنبال انتشار خبر اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد، مردم شهر کامیاران در استان کردستان با وجود تهدیدهای اداره اطلاعات در مقابل خانه قربانی تجمع کردند و شعار سردادند.

بنابر ویدیویی که وبسایت هه‌نگاو منتشر کرده، گروه زیادی از مردم در تجمع خود از جمله شعار «شهید نمی‌میرد» سر دادند.

پیش از این صدها شهروند کامیاران با امضای طوماری از علی خامنه‌ای خواسته بودند که حکم اعدام این زندانی سیاسی لغو شود.

وبسایت هه‌نگاو همچنین یک فایل صوتی را منتشر کرد که در آن حیدر قربانی از شکنجه خود سخن گفته است. قربانی در این فایل می‌گوید در یکی از شکنجه‌هایش، او را به مدت ۲۴ ساعت به حالت «جوجه کباب» آویزان کردند و بر سرش نایلون کشیدند تا خفه شود.

چند ماه پیش نیز ابراهیم یوسفی، یکی از همبندی‌های پیشین حیدر قربانی، با انتشار فایلی صوتی بر بیگناه بودن او شهادت داد و درباره آثار شکنجه بر بدن او دیده بود توضیحاتی ارائه کرد.

نهادهای حقوق بشری بارها با اشاره به شکنجه‌های این زندانی سیاسی و همچنین روند ناعادلانه دادرسی درباره او خواستار توقف اجرای حکم اعدام شده بودند.

با این حال دادگستری استان کردستان صبح یکشنبه خبر داد که حیدر قربانی اعدام شده است.

به گفته صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی، این زندانی نتوانست با خانواده‌اش ملاقات آخر داشته باشد و ماموران امنیتی خبر اعدام را در گورستان سنندج به خانواده او داده و جنازه نیز به آنان تحویل نشد.

همچنین به نوشته هه‌نگاو، به خانواده حیدر قربانی گفته شده بود که او در حال انتقال به تهران است اما سپس آنان را به گورستان سنندج بردند و خبر اعدام و دفن را به آنها دادند.

برخی رسانه‌ها نیز از بازداشت حسن قربانی، برادر حیدر قربانی، پس از اعتراض او به اعدام مخفیانه برادرش خبر دادند.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی اتهام حیدر قربانی را عضویت در حزب دموکرات و «مشارکت در قتل سه نفر» ذکر کرده است اما نهادهای حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و کارشناسان سازمان ملل گفته بودند این اتهام‌ها بر اساس اعترافات تحت شکنجه از او گرفته شده است.

صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی، پیش از این گفته بود هیچ مدرکی، نه در اعترافات قربانی و نه در اسناد دیگر، وجود ندارد که نشان دهد او مسلح بوده باشد.

به گفته نیکبخت، «تنها اقدام حیدر قربانی، معاونت در قتل از طریق خرید اتومبیل و رانندگی برای افرادی بوده که مرتکب قتل شده‌اند.»

این وکیل افزوده بود که حیدر قربانی «در تمام شش ماهی که در اختیار نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بوده هیچ اقراری به عضویت به حزب مشخص دموکرات نکرده است».

حیدر قربانی ۲۵ مهر ۱۳۹۵ به همراه دو نفر دیگر به اتهام قتل چند عضو سپاه پاسداران در روستای تخت‌رنگی بخش مرکزی کامیاران بازداشت شدند.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.