حوثی‌ها: ابوظبی را با موشک‌های ساخت ایران، هدف قرار دادیم

چهارشنبه, 29ام دی, 1400
اندازه قلم متن

«یحیی سریع»، سخنگوی نظامی گروه «حوثی‌ها» (انصارالله) یمن اعلام کرد، پالایشگاه نفت و فرودگاه ابوظبی را با چهار موشک بالدار ساخت ایران هدف قرار دادیم.

***

«یحیی سریع»، سخنگوی نظامی گروه «حوثی‌ها» (انصارالله) یمن روز سه‌شنبه ۱۸ژانویه۲۰۲۲ برابر با ۲۸دی۱۴۰۰ در توییتر خود نوشت: «پالایشگاه نفتی در امارات متحده عربی با دو موشک بالدار قدس-۲ و فرودگاه ابوظبی نیز با موشکِ بالستیک ذوالفقار (هر دو نوع ساخت ایران) هدف قرار دادیم. پهپادهای ما نیز به چندین موضع مهم در این کشور حمله کردند.»

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی، «وام» نیز روز دوشنبه ۱۷ژانویه۲۰۲۲ برابر با ۲۷دی۱۴۰۰ طی گزارشی به نقل از مدیریت پلیس این کشور از انفجار سه تانکر حمل بنزین در منطقه «المصفح» و آتس‌سوزی کوچکی در قسمت تاسیسات فرودگاه بین‌المللی ابوظبی خبر داد و اعلام کرد که در این حملات ۳ نفر، شامل دو هندی و یک پاکستانی کشته و ۶ تن نیز زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش، تحقیقات اولیه حاکی از سقوط قطعات اجسام پرنده متعلق به هواپیماهای بدون سرنشین در دو منطقه مذکور است. انفجارها و آتش‌سوزی نیز بر اثر حمله این پهپادها بوده است. نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام و حریق کنترل شده است.

یحیی سریع همچنین گفته است: «حوثی‌ها دو فرودگاه دبی و ابوظبی، پالایشگاه نفت المصفح و شماری از مواضع و تاسیسات مهم و حساس امارات متحده عربی را هدف قرار دادند. این عملیات در واکنش به تجاوز آمریکایی، سعودی و اماراتی انجام شده است.»

سخنگوی نظامی حوثی‌ها در ادامه به عربستان سعودی و امارات هشدار داده است: «آن‌ها ضربات شدیدتر و دردناکتری نیز دریافت خواهند کرد. شرکت‌های بین‌المللی و شهروندان خارجی ساکن امارات را هشدار داده‌ایم که نیروهای ما در گسترش دایره حملات خود و هجوم به مواضع و تاسیسات مهم‌تر در آینده تردید نخواهند کرد. از این رو، بایستی برای حفظ جان خود از چنین مکان‌هایی دور شوند.»

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری «وام»، وزارت امور خارجه امارات نیز طی بیانیه‌ای حمله حوثی‌ها به فرودگاه ابوظبی را محکوم کرده است: «این حملات جنایتکارانه، زشت و مغایر قوانین بین‌المللی و انسانی بدون مجازات نخواهد ماند. امارات حق واکنش به این حملات تروریستی و اقدام مجرمانه و جنایتکارانه را برای خود محفوظ می‌داند. این شبه‌نظامیان تروریستی در راستای گسترش تروریسم و ​​هرج‌ومرج و دستیابی به اهداف و مقاصد غیرقانونی در منطقه، بدون هیچ مانعی جنایت‌های خود را ادامه می‌دهند.»

براساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «واس»، وزارت امور خارجه این کشور هم اعلام کرده است: «حمله بزدلانه تروریستی به فرودگاه بین‌المللی ابوظبی، پایتخت کشور برادر ما؛ امارات متحده عربی که چند کشته و زخمی در پی داشت را محکوم می‌کنیم و در مقابل تمام حملات حوثی‌ها خواهیم ایستاد. این اقدام تروریستی که توسط شبه‌نظامیان تروریستی حوثی صورت گرفته است بار دیگر خطر این گروه تروریستی و تهدید آن برای امنیت، صلح و ثبات منطقه و جهان را ثابت کرد. از طریق فرماندهی نیروهای ائتلاف حامی دولت قانونی یمن به مقابله با تمام تلاش‌ها و اقدامات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی خواهیم پرداخت.»

حمله به تانکرهای نفتی و فرودگاه ابوظبی در پی عملیات شدید نیروهای مورد حمایت امارات در استان «شبوَه» و شهرستان «حریب» استان «مأرِب» یمن و پیشروی میدانی آن‌ها در مقابل شبه‌نظامیان گروه انصارالله (حوثی‌ها) صورت گرفت.

ائتلاف عربی به رهبری سعودی نیز روز دوشنبه ۱۷ ژانویه اعلام کرد، هشت هواپیمای بدون سرنشین را سرنگون کرده است. این پهپادها از سمت فرودگاه بین‌المللی «صنعا» که تحت کنترل حوثی‌هاست به سوی پادشاهی عربستان سعودی برخاسته بودند: «حوثی‌های وابسته به ایران با استفاده از پهپادهای خود در پی افزایش تنش و تجاوز به حریم هوایی سعودی هستند، اما ما همواره آن‌ها را شناسایی و تعقیب می‌کنیم.»

گفتنی است حوثی‌ها در تاریخ ۲۶ژوئیه۲۰۱۸ برابر با ۴مرداد۱۳۹۷ اعلام کردند که فرودگاه بین‌المللی ابوظبی را با یک هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار داده‌اند، اما مقام‌های اماراتی هیچ خبر جزیی و کلی درباره این حمله منتشر نکردند. حوثی‌ها در دسامبر ۲۰۱۷ نیز از پرتاب موشک «کروز» به سمت نیروگاه اتمی ابوظبی خبر دادند، اما امارات متحده این خبر را نیز تکذیب کرد.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.