آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی ۴۰۶۰ بیمار و ۱۹ فوتی جدید، اُمیکرون در ایران؛ افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در تهران

چهارشنبه, 29ام دی, 1400
اندازه قلم متن

وزارت بهداشت ایران از جان‌ باختن ۱۹ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه در ایران بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد.

بر اساس این گزارش، طی این بازه زمانی، ۴۰۶۰ مبتلای جدید به کووید ۱۹ نیز در ایران شناسایی شد که ۳۳۰ تن از آنها در مراکز درمانی نقاط مختلف کشور، بستری شدند.

با احتساب این آمار، مجموع بیماران کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۲۳۱ هزار و ۹۰۹ نفر و مجموع جان باختگان به ۱۳۲ هزار و ۱۳۲ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در شرایطی به طور روزانه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد که درباره درستی این آمار به ویژه درباره شمار قربانیان، تردیدهای جدی وجود دارد.

در حال حاضر ۱۲۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در شرایط شدید این بیماری قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران و مقام‌های ستاد مقابله با کرونا در عین حال نسبت به افزایش شمار مبتلایان و قربانیان با توجه به غالب‌ شدن سویه بسیار مسری اُمیکرون هشدار می‌دهند.

با این حال وزارت آموزش و پرورش ایران در ابلاغیه‌ای از برگزاری «حضوری کلاس‌ها» در مراکز آموزشی خبر داده و علت آن را نیز «کاهش» محدودیت‌های مرتبط با کرونا عنوان کرده است.

با توجه به بازگشایی مراکز آموزشی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی اعلام کرده بر اساس بخشنامه وزارت کشور، دانشجویانی که واکسینه نشوند باید هر ۱۵ روز یک بار نتیجه منفی کرونای خود را به دانشگاه تحویل دهند تا زمانی که واکسینه شوند.

از: رادیو فردا

*****

اُمیکرون در ایران؛ افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در تهران

یک مقام ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در این استان خبر داد. ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران نیز سویه اُمیکرون گزارش می‌شود.

به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی به مراکز درمانی در تهران، طی سه هفته اخیر رخ داده است.

وی با بیان این که سویه اُمیکرون در تهران هم به سمت «غالب شدن» می‌رود، افزوده نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.

 

آقای توکلی با اشاره به افزایش «تقریبا برابر» آنفلوآنزا و اُمیکرون در کودکان زیر ۱۰ سال در ایران گفت: «البته ما از نظر صرفه اقتصادی نمی‌توانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمی‌توان آمار دقیقی داد.»

خبرگزاری مهر هم روز چهارشنبه در گزارشی نوشت که سویه اُمیکرون در ایران در حالی به آرامی در حال گرفتن جای سویه دلتا است که «رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران در هفته‌های اخیر، روند نزولی به خود گرفته و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی نیز برداشته شده است.»

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ نیز گفته: «این هفته میزان غالب بودن سویه اُمیکرون در برخی استان‌ها به صد در صد نزدیک خواهد شد.»

به گفته محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با توجه به این که پیک‌های کرونا در کشور ما همواره با فاصله «دو ماهه» از اروپا رخ می‌دهد، «این احتمال هست که در صورت آغاز پیک ششم با سویه اُمیکرون، شرایط کرونایی کشور در روزهای پایانی سال، قدری نگران کننده شود.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.