اظهارات ضد و نقیض تهران و کابل درباره رهاسازی آب‌ سد کمال‌خان به سوی ایران

جمعه, 1ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

تصویر از روی ویدئویی که خبرگزاری ایرنا منتشر کرده

مقام‌های ایرانی و افغانستانی درباره بازگشایی دریچه‌های آب‌بند کمال‌خان در افغانستان به سوی ایران، اظهارات متناقضی مطرح می‌کنند.

در حالی که جمهوری اسلامی از افغانستان بابت رهاسازی آب‌بند کمال‌خان به سمت ایران قدردانی می‌کند، طالبان گشودن دریچه‌های آب به سوی هیرمند را رد کرده است.

استانداری سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه، ۲۹ دی با اعلام خبر بازگشایی دو دریچه از بند کمال‌خان در افغانستان، گفته بود که ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده، آب وارد خاک ایران خواهد شد.

به گفته حسین مدرس‌ خیابانی در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی، با رهاسازی آب از بند کمال‌خان، چاه‌‌ نیمه‌های منطقه سیستان که ذخایر آنها به دلیل خشکسالی به یک چهارم تقلیل پیدا کرده، پر شده و مشکل آب این منطقه برای سال ۱۴۰۱ حل خواهد شد.

 

این در حالی است که به گزارش رادیو آزادی، سرویس افغان رادیو اروپای آزاد، وزارت انرژی و آب طالبان خبرهای پخش شده در باره گشوده شدن دریچه‌های آب‌بند کمال‌خان به سوی ایران را رد کرده است.

مولوی اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت انرژی و آب طالبان در پیامی تصویری ‌که برای رسانه‌ها ارسال شده، اعلام کرده است: «پس از خواست‌های مکرر دهقانان در نیمروز، مقام‌های محلی این ولایت دریچه‌های این بند را به سوی زمین‌های نیمروز و دهقانان گشودند.»

آن‌ طور که وب‌سایت رادیو آزادی نوشته وزارت خارجه طالبان نیز این موضوع را تائید کرده است.

در ویدئویی که وزارت انرژی افغانستان برای رسانه‌ها ارسال کرده، مشخص است که دو دریچه آب‌بند کمال‌خان باز شده‌، اما جهت باز شدن دریچه‌ها مشخص نیست.

با این حال شماری از اهالی نیمروز به رادیو آزادی گفته‌اند که اظهارات طالبان در این زمینه «صحت ندارد» و آنها «درست همان دریچه‌هایی را گشوده‌اند که آب آن به ایران می‌رسد و علت آن تقاضای آب از سوی دهقانان (افغان) نبوده است.»

پس از انتشار این خبر، استاندار سیستان و بلوچستان بار دیگر، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا، بر رهاسازی آب به سمت ایران تاکید کرده و اظهارات گروه طالبان را رد کرده است.

آقای مدرس خیابانی به خبرگزاری ایلنا گفت:‌ «با بارندگی‌های اخیر و پیگیری‌های دستگاه‌های مختلف از جمله نماینده رئیس‌جمهور در امور افغانستان، وزیر نیرو، وزارت امور خارجه و حتی مسئولین محلی دو دریچه بند کمال‌خان برای رهاسازی آب به سمت خاک جمهوری اسلامی ایران باز شده است.»

رادیو آزادی به نقل از «آگاهان امور سیاسی» نوشته که «احتمال دارد طالبان برای به رسمیت شناخته شدن از سوی ایران دریچه‌های آب‌بند کمال‌خان را به سوی ایران گشوده باشد.»

گزارش‌ها از افغانستان حاکی است بارش‌ فراوان باران در ماه جاری در افغانستان، مخزن سد کمال‌ خان را کاملا پر کرده و آب از دیواره‌های آن لبریز شده است.

این آب‌بند در مسیر رودخانه هیرمند ساخته شده و به دریاچه هامون که میان ایران و افغانستان مشترک است، سر ریز می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های رادیو آزادی، ایلنا و ایرنا/ ب. ب./ ف. دو.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.