برگزاری ۹ تجمع اعتراضی مزد بگیران در خوزستان، ایلام و بوشهر

یکشنبه, 3ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

 

استان‌وایر- دست‌کم ۹ تجمع اعتراضی کارگران و مزد بگیران در سه استان خوزستان و ایلام و بوشهر در یک هفته منتهی به سوم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. تجمع اعتراضی «جوانان جویای کار اهوازی مقابل شرکت نیشکر دعبل خزاعی»ُ همراه با کارگران «شهرداری مسجدسلیمان»، «شهرداری مهران»، «کشت و صنعت میان‌آب»، «بازنشستگان نیشکر هفت تپه»، «میدان نفتی یادآوران»، «شهرداری کوت عبدالله»، «بازنشستگان صنعت فولاد خوزستان» و «شهرداری بوشهر» از جمله معترضان بوده‌اند. محور اصلی این اعتراضات معوقات مزدی و بیمه‌ای، اجرای همسان سازی حقوق، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، وضعیت قراردادهای کاری، دستمزد پایین و مطالبات سنواتی بوده است.

بازنشستگان صنعت فولاد

جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در استانهای تهران، اصفهان و خوزستان، روز یکشنبه سوم بهمن ماه بصورت همزمان با تجمع در مقابل ساختمان صندوق فولاد در تهران و امور بازنشستگی در این استانها، خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند.

بازنشستگان فولادی در تهران با تجمع در خیابان وزرا مقابل صندوق بازنشستگان فولاد با سر دادن شعارهای «حکومت عدل علی، این همه بی عدالتی»، «اجرای هم‌سان سازی، بدون حقه بازی»، «یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه»، «فولادی بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «فولادگران دیروز، آوارگان امروز» نسبت به وضعیت خود اعتراض کردند.  

در اهواز هم این گروه از بازنشستگان، خواستار اجرای قانون مناطق جنگی که در مجلس به تصویب رسیده؛ شده و می‌گویند: «مدیرانی که در این زمینه مسئولیت دارند، موظفند قانون را برای بازنشستگان مناطق جنگی اجرا کنند.»

شهرداری مسجدسلیمان

کارگران خدماتی شهرداری مسجدسلیمان چهار ماه معوقات مزدی طلبکارند. به گفته آن‌ها، مسئولان شهری نسبت به پرداخت به موقع حقوق کارگران بی‌اعتنا بوده و ادعا می‌کنند بودجه و منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق ندارند.

کارگران می‌گویند: «با توجه به بدهی سنگین نهادهای خصوصی و دولتی به شهرداری، بعید می‌دانیم شهردار که حکم سرپرستی دارد، بتواند به این زودی بدهی خود را بابت عوارض ساخت و ساز و آلایندگی به صورت کامل دریافت کند.» کارگران در ادامه افزودند: «باتوجه به اینکه مبلغ طلب شهرداری هر ماه بیشتر ‌شده  پرداخت نشدن حقوق باعث شده تا ما کارگران روزگار سختی داشته باشیم.»

معوقات مزدی شهربانان بوشهری

کارگران شهربان و حریم‌بان شهرداری بوشهر هم دست‌کم سه ماه دستمزد پرداخت نشده دارند. تمدید بیمه آن‌ها نیز با مشکل روبرو شده است.

این گروه از کارگران با ابراز نگرانی نسبت به افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده می‌گویند: «عدم پرداخت مطالبات، مشکلات معیشتی بسیاری برای خانواده‌های ما به وجود آورده است.»

به گفته آنها؛ علی‌رغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت مطالبات آن‌ها باخبرند اما، تا این لحظه به جز مبالغ اندکی که به‌صورت علی‌الحساب به آنها داده‌اند، برای پرداخت کامل مطالبات مزدی آنها اقدامی نکرده‌اند. توقع داریم مسئولان بیش از اینها به مساله معیشت و پرداخت دستمزد ماموران انضباطی شهر رسیدگی کنند.»

تجمع اعتراضی جوانان جویای کار اهواز

جمعی از اهالی اهواز با برگزاری تجمع در محوطه شرکت کشت و صنعت نیشکر دعبل خزاعی، خواستار استخدام جوانان جویای کار خود در این مجتمع تولیدی شدند. تجمع‌کنندگان نسبت به بیکاری، تبعیض و عدم استخدام جوانان بیکار منطقه در شرکت‌های استان مثل شرکت کشت و صنعت دعبل خزاعی اعتراض کردند.

بنابر اظهارات معترضان، آنها سال‌ها پیش اراضی خود را برای احداث این شرکت واگذار کرده‌اند و با توجه به اینکه ساکن آن مناطق نیز هستند،خواهان به کارگیری نیروهای بیکار در این شرکت و پروژه‌های دیگر استان و پیگیری مطالبات خود توسط مسئولان شده‌اند.

کارگران شهرداری مهران

کارگران شهرداری مهران در استان ایلام، روز شنبه دوم بهمن ماه جاری در اعتراض به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق ،عدم بیمه‌‌ کارگران توسط شهرداری و عدم پرداخت ۹ ماه مزایای کاری خود مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برپا کردند.

کشت و صنعت میان‌آب

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر میان‌آب واقع در شهرستان شوش هم روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه، در اعتراض به وضعیت قراردادهای کاری و دستمزد پایین، فعالیت‌های شغلی خود را متوقف و اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی کردند. اعتصاب‌کنندگان می‌گویند: «این شرکت به مدت ۵ سال با کارگران، قراردادهای ساعتی بدون پرداخت مزایا منعقد کرده و امنیت شغلی و معیشتی آنها در خطر است.»

سرگردانی بازنشستگان نیشکر هفت تپه

یک‌صد نفر از کارگران بازنشسته مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از اسفندماه سال ۱۳۹۹تا امروز در انتظار دریافت کامل مطالبات سنواتی و مرخصی ذخیره خود هستند.

به گفته آنها؛ پس از تسویه حساب، بخشی از مطالبات بازنشستگی آنان به‌صورت قانونی پرداخت شد اما، قسمت باقیمانده مزایای آن‌ها که مربوط به سنوات و مرخصی ذخیره می‌شود، کامل پرداخت نشده و آنها با کارفرما اختلاف نظر دارند.

این گروه از کارگران در ادامه افزودند: «بعد از آنکه کارفرما مطالبات بازنشستگی‌ ما را پرداخت کرد، متوجه شدیم، در نحوه محاسبه سنوات بازنشستگی‌ ما کوتاهی شده و ذخیره مرخصی ما را محاسبه نکرده‌اند.» آن‌ها با انتقاد از کارفرما و مسئولان اداره کار افزودند: «علی‌رغم اینکه اسناد قانونی مطالبات ما به مدیریت و مسئولان اداره کار شهرستان شوش و استان ارائه شده اما، کسی از احقاق حقوق و پرداخت کامل مطالبات بازنشستگی‌ ما حمایت نمی‌کند.»

اعتصاب در میدان نفتی یادآوران

جمعی از کارگران شرکت افق، شاغل در میدان نفتی یادآوران، روز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰، دست به اعتصاب زده و از ادامه فعالیت خودداری کردند.کارگران معترض خواستار «پرداخت حقوق معوقه»، «اجرای طرح طبقه بندی مشاغل»، «پرداخت مابه التفاوت طرح طبقه بندی مشاغل از ابتدای ابلاغ این طرح»، «محاسبه سنوات با آخرین پایه حقوق سال جاری»، «اصلاح نوبت کاری» و دیگر مطالبات خود هستند.

میدان نفتی یادآوران در شمال خرمشهر واقع شده است. این میدان نفتی که دارای نفت سبک مرغوب است با کشور عراق مشترک بوده و به دلیل قراردادهای غیر تخصصی؛ توسعه فاز ۲ و ۳ آن همچنان بلاتکلیف مانده است.

شهرداری کوت عبدالله

کارگران خدمات شهری و حمل زباله‌ شهرداری کوت عبدالله در استان خوزستان ۴ ماه معوقه‌ مزدی دارند. از آبان ماه سال جاری هم هیچ حق بیمه‌ای برای آن‌ها پرداخت نشده است. آنها در اعتراض به این وضع روز شنبه ۲۵ دی ماه مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. در هفته گذشته نیز یک روز در دو شیفت صبح و شب دست از کار کشیدند.

به گفته‌ آنها، شهرداری به جای اینکه به معوقات مزدی این کارگران رسیدگی کند، از کارگران روزمزد برای جمع کردن زباله‌ها استفاده کرده است.

کارگران شهرداری کوت عبدالله ماه‌هاست بابت معوقات مزدی خود از پیمانکار معترض هستند. آنها می‌گویند: «پرداخت حقوق کارگران نیاز به بودجه‌ کلانی ندارد. اما عدم پرداخت حقوق کارگران تبدیل به رویه در شهرداری کوت عبدالله شده است. تا کارگران اعتراض نکنند، هیچ حقوقی به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.