قطع گاز وارداتی از ایران باعث توقف تولید برخی شرکت‌های صنعتی ترکیه شد

دوشنبه, 4ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

عکس آرشیوی است

رادیو فردا :

در پی قطع صادرات گاز ایران به ترکیه در روزهای گذشته، برخی شرکت‌های صنعتی این کشور تولید خود را متوقف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز شرکت‌ تولید قطعات خودرو «صنعت اژه»، شرکت تولید مقوا «کارتونسان» و شرکت تولید قطعات تجهیزات نظامی و خودرو «کاتمرجیلر» تولید خود را موقتا متوقف کرده‌اند. همه این شرکت‌ها در منطقه شرقی ترکیه که وابسته به گاز وارداتی از ایران هستند، قرار دارند.

صادرات گاز ایران به ترکیه روز پنج‌شنبه هفته گذشته قطع شد و مقامات ایران گفتند مشکل قطعی گاز در خاک خود ترکیه است. بعد از رد این ادعا توسط ترکیه، جواد اوجی، وزیر نفت ایران، روز یکشنبه تایید کرد شکل در ایستگاه تقویت فشار گاز در منطقه بازرگان و در خاک ایران است.

قطع صادرات گاز ایران نیروگاه‌های ترکیه را با مشکل روبرو کرد

خبرگزاری بلومبرگ نیز گزارش داده است تحویل گاز به برخی نیروگاه‌های برق ترکیه نیز در پی قطع واردات گاز ایران متوقف شده و باعث خاموشی‌ها در مناطق شرقی ترکیه شده است.

روز گذشته مقامات ایران اعلام کردند که صادرات گاز به ترکیه از سر گرفته شده، اما بصورت محدود و روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب (یک سوم میزان قرارداد) تحویل می‌شود.

یک مقام ترکیه به رویترز گفته است ایران تحویل گاز را از سر گرفته است اما میزان گاز وارداتی اندک است و به بخش صنعتی نمی‌رسد.

ترکیه در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری ۱۶ درصد از گاز خود را از ایران تامین کرده است.

در ایران نیز طی روزهای گذشته مصرف خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده رکورد تاریخی زده و طی ۲۴ ساعت گذشته بنابر گزارش شرکت ملی گاز ایران، این بخش ۶۵۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف کرده است که ۱۰ درصد بیشتر از پارسال است.

ایران با کسری چشمگیر گاز مواجه شده و طی ۲۴ ساعت گذشته تحویل گاز به نیروگاه‌های برقی ۶۰ درصد و به صنایع عمده کشور ۱۱ درصد افت داشته است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، شانا، سایت رادیو فردا. د.خ

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.