بنجامین بری‌یر، فرانسوی زندانی در ایران مجموعا به ۸ سال و ۸ ماه زندان محکوم شد

سه شنبه, 5ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

 

سعید دهقان وکیل بنجامین بری‌یر، گردشگر فرانسوی زندانی در ایران گفت که موکلش بر اساس اتهام‌هایی از جمله «‌همکاری با دولت متخاصم» به هشت سال حبس محکوم شده است.

دهقان در مصاحبه با رویترز گفت که بری‌یر از حکم جدید خود شوکه است و در ۲۰ ماهی که از زندانش می‌گذرد نه خودش و نه وکلایش از «‌همکاری با دولت متخاصم» اطلاعی نداشته‌‌اند. او گفت که وکلا ظرف مدت قانونی ۲۰ روز، به این حکم اعتراض و درخواست تجدید‌نظر خواهی می‌کنند.

فیلیپ ولان، دیگر وکیل بری‌یر نیز اعلام کرد که موکلش «هرگز از یک محاکمه منصفانه در برابر قضات بی‌طرف بهره‌مند نشده است.»

او با هشدار درباره وضعیت جسمی موکلش ادامه داد: «برای یادآوری، او از حق دفاع از خود، دسترسی به جزییات اتهام، امکان آماده‌سازی و ارائه یک دفاعیه مقابل قضات دادگاه انقلاب بهره‌مند نبوده است.»

این وکیل فرانسوی افزود: «خانواده بنیامین بری‌یر امروز از مقام‌های فرانسوی درخواست می‌کنند تا اقدامات فوری برای بازگشت بازگشت او به کشور اتخاذ شود.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به حکم زندان بری‌یر، بدون اینکه خواستار «آزادی فوری و بی‌قید و شرط» او شود، گفت این محکومیت که هیچ اساسی ندارد، غیر قابل قبول است.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده بری‌یر به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد و پاریس در ارتباط مدام با خانواده و وکلای او وضعیت این شهروندش را به دقت دنبال می‌کند.

بلاندین بری‌یر، خواهر بنجامین نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که برادرش یک «گروگان سیاسی» است. او ادامه داد: «واضح است که این یک محاکمه سیاسی به نفع ایران است که پیامی برای دولت فرانسه می‌فرستد.»

پیش از برگزاری دادگاه، ولان گفت بری‌یر که از اواخر دسامبر در اعتراض به شرایط بازداشت خود اعتصاب غذا کرده «بسیار ضعیف» شده است.

این شهروند ۳۶ ساله فرانسوی که از بیش از یک سال و نیم پیش در ایران زندانی شده، از روز چهارم دی اعتصاب غذا را در اعتراض به نداشتن حق تماس با خانواده به مناسبت کریسمس و همچنین بدرفتاری‌ها در زندان آغاز کرده بود.

بری‌یر که در ادامه یک سفر طولانی گردشگری وارد ایران شده بود، خرداد سال گذشته به اتهام استفاده از هلی‌کم (پهپاد فیلمبرداری) در مرز ایران و ترکمنستان بازداشت شد.

او اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد است.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با رد اتهامات وارده علیه بری‌یر، آنها را «غیرقابل‌درک» خواند و تاکید کرد هیچ مدرکی دال بر جاسوسی بری‌یر وجود ندارد.

فعالان حقوق‌بشر بارها حکومت ایران را به بازداشت و حبس شهروندان خارجی و دوتابعیتی، به‌عنوان اهرم فشاری برای امتیازگیری از کشورهای غربی متهم کرده‌اند.

اتهامات علیه این شهروند فرانسوی، در حالی است که فرانسه در کنار آمریکا، چین، روسیه و آلمان، به‌دنبال احیای برجام است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.