در پی ورود به «پیک ششم» کرونا در ایران، تعداد شهرهای قرمز افزایش یافت

جمعه, 8ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن
 
رادیوفردا
 

همزمان با اعلام رسمی ورود به «پیک ششم» کرونا در ایران، وزارت بهداشت ایران روز جمعه، ۸ بهمن، از روند رو به افزایش تعداد شهرهای قرمز در کشور خبر داد.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، عصر روز پنج‌شنبه، ۷ بهمن ضمن اعلام ورود به «پیک ششم کرونا در پی افزایش موارد بستری و سرپایی» در صفحه توییتر خود از شهروندان خواست که شیوه‌‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و برای تزریق دز سوم واکسن اقدام کنند.

در همین حال وزارت بهداشت روز جمعه، ۸ بهمن اعلام کرد که تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی در نقشه کرونایی کشور رو به افزایش است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران، دو روز پس از قرمز شدن شهرستان اردکان در استان یزد در هفته گذشته وضعیت شهرستان‌های قم، کاشان و فردوس در خراسان جنوبی و ابرکوه، اردکان، خاتم، مهریز در استان یزد در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته‌ است.

در این گزارش همچنین آمده است که شهرستان‌‌های تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و ۳۹ شهرستان دیگر نیز در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ده نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده باشند. در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» هم در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده‌اند.

تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در ایران در حالی رو به افزایش است که بسیاری از کارشناسان و مسئولان بهداشتی بارها درباره معیار رنگ‌بندی کرونایی شهرها بر اساس موارد بستری انتقاد کرده‌اند.

از جمله حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد کرونا پیشتر گفته بود که بستری به ازای جمعیت نمی‌تواند ملاک رنگ‌بندی و تعیین وضعیت کرونایی شهرها و برآورد میزان خطر در جامعه باشد و عوامل دیگری مانند میزان رعایت پروتکل‌ها، جابه‌جایی جمعیت، گردش ویروس در جامعه، نوع سویه غالب و بسیاری از عوامل دیگر در تعیین رنگ‌بندی شهرها باید در نظر گرفته شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.