رئیس پلیس تهران: با زنان موتورسوار برخورد می‌کنیم

استان‌وایر– رییس پلیس تهران از اجرای طرح انضباط بخشی به موتورسیکلت‌سواران تهران از روز شنبه ۳۰ بهمن خبر داد و گفت در این طرح با موتورسواری زنان، حمل بارهای نامتعارف و مواردی چون عبور از چراغ قرمز، حرکات مخاطره‌آمیز برخورد می‌کنیم.

خبرگزاری ایسنا به نقل ازحسین رحیمی نوشته است که این طرح در ۱۰۰ ایستگاه و نقطه از پایتخت اجرا خواهد شد و موتورسیکلت سواران متخلف به صورت ساعتی توقیف می شوند.

رییس پلیس تهران «رانندگی موتور توسط زنان« را با مواردی همچون «عبور از چراغ قرمز، حرکات مخاطره آمیز، حرکت در جهت خلاف مسیر عبور، عبور از پیاده رو، عبور از خط ویژه، تخلفات پلاک شامل پلاک مخدوش، پوشش پلاک و فاقد پلاک، حمل بارهای نامتعارف، فاقدین گواهی نامه، موتورسیکلت سواران فاقد مدرک شامل کارت موتور بیمه نامه و گواهی نامه، ایجاد آلودگی صوتی و صداهای ناهنجار» هم‌ارز و از جمله تخلفاتی دانست که با آن برخورد می‌شود.

مطابق قوانین موجود در کشور برای ارایه گواهی‌نامه موتورسیکلت به زنان هیچ مانعی وجود ندارد اما به دلایل «عرفی و فرهنگی» همواره برای زنان موتورسوار و دوچرخه سوار ممنوعیت‌های فراقانونی ایجاد می‌شود.

خبرگزاری ایرنا در خردادماه سال جاری به نقل از دادستان طرقبه و شاندیز نوشت: «بر اساس مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر این شهرستان و طبق فتوای برخی از مراجع که دوچرخه سواری بانوان را در انظار عمومی حرام دانسته اند دوچرخه سواری بانوان در این شهرستان ممنوع اعلام شد.»

پیشتر در تیرماه ۱۳۹۹ نیز دوچرخه سواری زنان در شهرهای استان خراسان رضوی ممنوع اعلام شده بود.

وبسایت خبری عصر ایران نیز  اردیبهشت سال ۱۳۹۸ طبق حکم صادر شده از طرف دادستانی اصفهان، نیروی انتظامی را موظف کرد با دوچرخه سواران زن برخورد کرده و مدارک شناسایی آنها را جلب کند. مطابق این حکم نیروی انتظامی دستور داشت تا در صورت نداشتن مدارک شناسایی، دوچرخه زنان را توقیف کند. از نظر دادستانی اصفهان، دلیل این موضوع اعتراض نمایندگان ولی فقیه، علی خامنه ای نسبت به دوچرخه سواری زنان در اماکن عمومی است.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.