ابتلای عماد شرقی و رضا قندری به کرونا در زندان اوین

دوشنبه, 9ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – ابتلای عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی و رضا قلندری، زندانی سیاسی در زندان اوین به کرونا تایید شد. این شهروندان هر یک پیشتر به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ابتلای عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی و رضا قلندری، زندانی سیاسی در زندان اوین به کرونا تایید شد.

خانواده آقای شرقی خردادماه امسال از احتمال ابتلای او به کرونا به دلیل ابتلای عماد شرقی به فشار خون بالا و کلسترل ابراز نگرانی کرده و خبر داده بودند که تا آن زمان از دریافت واکسن کرونا محروم بوده است.

عماد (ادوارد) شرقی شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی، در فروردین ماه ۹۷ توسط نهاد اطلاعات سپاه به ظن جاسوسی بازداشت و پس از نزدیک به ۹ ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. گذرنامه های او و همسرش بهاره عمیدی توسط نهاد سپاه توقیف شده بود.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص بازداشت نخست عماد شرقی و همسرش به گزارشگر هرانا گفت: «حدود ۲۰ تن از نیروهای امنیتی که بعداً مشخص شد از نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بودند شبانه به منزل شخصی عماد شرقی و همسرش در تهران رفته و وی را بازداشت کردند. آقای شرقی پس از حدود ۹ ماه بلاتکلیفی و بازداشت در زندان اوین، بالاخره در آذرماه با قرار وثیقه موقتا از زندان اوین آزاد شد.»

هرانا دیماه ۹۹ در گزارشی از بازداشت عماد شرقی هنگام خروج از کشور در مناطق مرزی سردشت توسط گروهی از ماموران اطلاعات سپاه خبر داد.

آقای شرقی که آذرماه سال گذشته برای خروج از کشور با یک خودروی شخصی از تهران به مهاباد و نهایتا به سردشت مننقل شد. در حین انتقال که توسط افرادی در دو سوی مرز سردشت صورت می‌گرفت، این افراد توسط ماموران اطلاعات سپاه محاصره و در جریان تیراندازی دستکم یک تن مصدوم شده است.  به گفته یک منبع مطلع؛ عماد شرقی به دنبال یک تماس تلفنی که در منزل پدر همسرش داشته تا مرز سردشت تحت تعقیب قرار گرفته بود.

آقای شرقی در تاریخ ۱۰ آذرماه ۹۹ به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، از بابت اتهام “جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. گفته می‌شود که صدور این حکم در حالی است که آقای شرقی از دریافت احضاریه و حق دفاع محروم بوده است.

عماد شرقی کارشناس علم فروش و بازاریابی و بهاره عمیدی، شاعر و نویسنده و اصالتاً از اهالی یزد هستند. آقای شرقی هم اکنون دوران محکومیت خود را در سالن ۹ بند ۸ زندان اوین سپری میکند.

عماد شرقی ساکن واشنگتن دی سی آمریکا است و مقالات متعددی از وی در خصوص علم فروش و بازاریابی منتشر شده است. وی موسس گروه دوبکس (Dubex) در آمریکا است و  در ۲۰ سال گذشته به بازرگانی سرشناس در صنعت پتروشیمی در خاورمیانه و آمریکا تبدیل شده است. او دارای مدرک کارشناسی رشته اقتصاد از دانشگاه مریلند و مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه جورج واشنگتن است.

این بازرگان سرشناس همچنین در بازار صنایع هوایی نیز دارای سابقه فعالیت است و حتی در سال ۲۰۱۵ با انتشار مقاله ای ایران را بعنوان بازار جدید فروش هواپیما معرفی کرده بود.

پیشتر عماد شرقی به عنوان معاون بین‌الملل هلدینگ سرآوا، سرمایه‌گذار بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی ایران از جمله دیجی‌کالا و دیوار معرفی شده بود.

رضا قلندری، شهروند ۴۰ ساله سومین سال از دوران محکومیت خود را بند ۸ زندان اوین سپری می‌کند. وی پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام “عضویت در گروه های مخالف نظام” به ۵ سال حبس محکوم شده بود. این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان در خصوص او قابل اجرا است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.