گزارشی از آخرین وضعیت عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل محمدی در مشهد

دوشنبه, 23ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

 

خبرگزاری هرانا – جواد لعل محمدی، فعال مدنی علی رغم گذشت بیش از ۵ ماه از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد نگهداری میشود. او ماه گذشته جهت ارائه آخرین دفاع به شعبه ۹۰۳ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد منتقل شده بود. جواد لعل محمدی از زمان بازداشت تاکنون از داشتن وکیل محروم بوده است. همچنین عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی دوران محکومیت خود را در اتاق ۱ عمومی بند ۶-۱ در کنار زندانیان متهم به جرائم خشن بدون رعایت اصل تفکیک جرائم سپری میکند. آقای واحدیان در دو پرونده به تحمل ۲۱ سال حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۲۰ سال زندان در خصوص او قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم سپری شدن بیش از ۵ ماه از بازداشت جواد لعل محمدی، فعال مدنی، وی کماکان بصورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد نگهداری می شود.

این فعال مدنی ماه گذشته جهت اخذ آخرین دفاع از بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به شعبه ۹۰۳ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به ریاست قاضی سلیمانی منتقل شده بود. جواد لعل محمدی از زمان بازداشت تاکنون از داشتن وکیل انتخابی محروم بوده و به او گفته شده است که صرفا از میان وکلای مورد تائید قوه قضاییه امکان انتخاب خواهد داشت.

جواد لعل محمدی، فعال مدنی در تاریخ ۲۱ مهرماه امسال بازداشت شد. ماموران در حین بازداشت ضمن تفتیش منزل برخی از لوازم شخصی از جمله موبایل او را ضبط کرده و با خود بردند. نیروهای امنیتی همچنین خانواده آقای لعل محمدی را نیز تهدید به بازداشت کردند.

این فعال مدنی در تاریخ ۱۰ شهریورماه امسال به همراه همسرش عزت جوادی حصار، دخترش آیدا لعل محمدی و خواهرش خانم لعل محمدی توسط ماموران اداره اطلاعات در مشهد بازداشت شده بود. از میان آنها آیدا لعل محمدی، عزت جوادی حصار و خانم لعل محمدی ساعاتی پس از بازداشت، آزاد شدند و آقای لعل محمدی، نیز روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه آزاد شده بود.

جواد لعل محمدی در تاریخ ۱۰ مردادماه امسال، در جریان یک تجمع اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان و اعتراض به شرایط کشور در مشهد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و چندی بعد آزاد شد. وی پس از آزادی با انتشار ویدئویی از ضرب و شتم و شکنجه خود توسط ماموران امنیتی در بازداشتگاه خبر داده بود.

 جواد لعل‌ محمدی، از امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر، پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت در پرونده خود دارد.

از سوی دیگر عباس واحدیان شهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی دوران محکومیت خود را در اتاق ۱ عمومی بند ۶-۱ زندان وکیل آباد مشهد در کنار زندانیان متهم به جرائم خشن نگهداری بدون رعایت اصل تفکیک جرائم سپری میکند. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای شاهرودی، او تنها ۲ بار در روز به مدت نیم ساعت امکان دسترسی به هواخوری را دارد و در باقی ساعات درب اتاق بسته است. وی از ناراحتی دندان و لثه و همچنین مشکلات ریوی ناشی از آثار بجا مانده بیماری کرونا رنج میبرد. با این وجود این زندانی سیاسی تاکنون حتی از دریافت واکسن کرونا نیز محروم مانده است.

عباس واحدیان شاهرودی در تاریخ ۱۰ شهریورماه امسال توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان رضوانشهر بازداشت شده و پس از آن به مدت چند ماه در یکی از سلول های انفرادی اداره اطلاعات مشهد نگهداری میشد. بهمن ماه امسال توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد، بابت اتهاماتی از جمله تشکیل گروه به قصد اقدام علیه امنیت کشور و همکاری با گروه های مخالف نظام به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال از این محکومیت قابل اجرا است.

وی در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۸ در خصوص نامه‌ای که با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه‌ای منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. او مدتی بعد نهایتا با پایان مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. آقای واحدیان نهایتا در تاریخ ۲۹ تیرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود. آقای واحدیان در خصوص این پرونده توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد از بابت اتهام تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور، مطابق ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی  به ۱۰ سال حبس محکوم شد. آبان ماه امسال این حکم به در پی عدم تجدیدنظرخواهی قطعی و در بازداشت به وی ابلاغ شد.

آقای واحدیان پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی مشهد بازداشت شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای واحدیان در تاریخ ۳۰ آبان ۹۷ در شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد برگزار و نهایتا در تاریخ ۹ دیماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده عباس واحدیان شاهرودی است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.