“پاسپورت نازنین زاغری به او برگردانده شد”

نازنین زاغری در سال ۱۳۹۵ در فرودگاه بازداشت شد.

دویچ وله

به گفته یک نماینده مجلس بریتانیا، نازنین زاغری پاسپورتش را پس گرفته است. مقامات ایران هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.

    

تولیپ صدیق، نماینده مجلس عوام بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۵ مارس در توییترش نوشت که نازنین زاغری-راتکلیف پاسپورت بریتانیایی‌اش را پس گرفته است. به نوشته خانم صدیق او هنوز با خانواده‌اش در تهران است.

به نوشته این نماینده مجلس بریتانیا، در حال حاضر یک تیم مذاکره کننده از بریتانیا در تهران هستند. صدیق نوشت، خبرهای بعدی را به سرعت منتشر می‌کند.

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری چند ساعت پیش از این توییت به خبرگزاری رویترز گفته بود: «به زودی خبرهای خوبی درباره آزادی نازنین خواهیم شنید».

نازنین زاغری، کارمند بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۱۳۹۵ در زمان بازگشت از سفری خانوادگی، در فرودگاه تهران بازداشت و سپس به اتهام تلاش برای “براندازی” و “جاسوسی” به پنج سال زندان محکوم شد.

او یک سال پیش از پایان محکومیتش از زندان آزاد و با پابند الکترونیکی به خانه پدر و مادرش منتقل شد. با پایان دوران محکومیت، پابند الکترونیکی او نیز باز شد اما پاسپورتش را به او ندادند و به این ترتیب از خروجش از ایران و بازگشت نزد همسر و دختر کوچکش ممانعت به عمل آوردند.

قوه قضاییه سپس پرونده جدیدی برای او تشکیل داد و او را به یک سال حبس و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

گفته می شود که سرنوشت نازنین زاغری به معامله تسلیحاتی ایران و بریتانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی و خرید تانک‌های چیفتن مربوط است که تحویل آنها با وقوع انقلاب اسلامی معوق شد. آزادی او با پرداخت این بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی گره خورده است.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.