اجرای حکم اعدام ۸ زندانی در زندان مختلف کشور

چهارشنبه, 25ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

  •  

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه، حکم ۴ زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندانهای رجایی شهر و دستگرد اصفهان اجرا شد. همچنین روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه، چهار زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند. آنها پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰، چهار زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

بنابر این گزارش هویت دو تن از این زندانیان، جمشید فدایی و حسین مهربانی، ۳۷ ساله و اهل جهرم عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “جمشید فدایی از حدود سه سال پیش و حسین مهربانی از حدود چهار سال پیش با اتهام حمل مواد مخدر، در زندان بسر می‌بردند”.

بنا بر خبری دیگر سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه، حکم اعدام یک مرد تبعه کشور افغانستان در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد.

این زندانی که هویتش در این گزارش زبید (نام خانوادگی نامعلوم) عنوان شده، پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود.

این زندانی از حدود ۵ سال پیش در زندان دستگرد اصفهان به‌سر میبرد.

همچنین امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰، حکم اعدام دست‌کم سه مرد به نام های غلامعلی خوارگیر، عباس خوارگیر و محسن جندقی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

این سه زندانی۲۰ سال از بابت اتهام “قتل” در حین سرقت مسلحانه بازداشت و به اعدام محکوم شدند.

از میان آنها غلامعلی و عباس خوارگیر نسبت برادری با یکدیگر داشتند.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.