شاهد دادگاه: در جریان ملاقات با فرزندم که در زندان اوین متولد شد، حمید نوری را دیدم

رادیو فردا

حمید نوری روزهای پنج‌شنبه و جمعه، ۱۱ و ۱۲ فروردین در استکهلم سوئد با شهادت یک شاهد دیگر ادامه یافت و علیرضا اکبری‌سپهر، عضو سازمان پیکار، از گروه‌های چپ، در این دو روز شهادت داد که حمید نوری را هم در زندان اوین و هم در زندان گوهردشت دیده است.

آقای اکبری‌سپهر در دادگاه گفت که هنگام بازداشت همسرش ۸ ماهه باردار بوده و فرزندش در زندان اوین به دنیا آمده است.

او در جریان اظهاراتش توضیح داد که در زمان اعدام‌های دسته‌جمعی در تابستان ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت از سوی حمید نوری درباره مسلمان بودن و نماز خواندن مورد سوال قرار گرفته است و از ترس مجازات اعدام گفته است که مسلمان است و نماز می‌خواند.

شهادت علیرضا اکبری سپهر در دادگاه حمید نوری

حمید نوری متهم است که در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج مشارکت داشته است، اتهامی که خود آن را رد می‌کند. او روز ۱۸ آبان ۹۸ با یک پرواز مستقیم از ایران به فرودگاه استکهلم رسید و بلافاصله دستگیر شد.

حمید نوری که بر اساس روایت شاکیان، در دوران اعدام‌‌ها معاون دادیار سابق زندان گوهردشت بود در جلسات پیشین دادگاه مدعی شده بود که از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده و گزارش‌ها درباره اعدام‌های تابستان سال ۶۷ را «داستانی سرتاسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند» خوانده بود.

در جلسه دادگاه حمید نوری در روز جمعه، ۱۲ فروردین، رئیس دادگاه اعلام کرد که دو جلسه بازپرسی دیگر از حمید نوری قرار است در ماه اوریل انجام شود.

حمید نوری پیش از این در دو مرحله و در بیش از ۸ جلسه دادگاه، مورد بازپرسی قرار گرفته و از خود دفاع کرده بود.

علیرضا اکبری‌سپهر که ساکن استرالیا است و به صورت ویدئویی در دادگاه حمید نوری شهادت می‌داد، گفت در آن زمان به اتفاق همسرش قصد خروج از کشور را داشته و در زاهدان دستگیر شده است.

آقای اکبری‌سپهر به گفته خودش به اتهام هواداری از سازمان پیکار و جنگ علیه نظام جمهوری اسلامی به ۱۲ سال زندان محکوم شده و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷ در زندان‌های اوین، قزل‌حصار و گوهردشت زندانی بوده است.

او گفت که بار اول حمید نوری را در زندان اوین زمانی که برای ملاقات همسر و نوزاد تازه دنیا آمده‌اش به دادیاری این زندان رفته بود دیده و حمید نوری خود را به او، حمید عباسی و دادیار زندان اوین، معرفی کرده است.

او گفت که بار دوم حمید نوری را در زندان اوین برای انجام کارهای اداری مربوط به خروج نوزادش از زندان دیده است.

این شاهد دادگاه حمید نوری سپس گفت که در زندان گوهردشت در راهروی معروف به راهروی مرگ، حمید نوری را دیده و از سوی او درباره مسلمان بودن و نماز خواندن مورد سوال قرار گرفته است.

علیرضا اکبری‌سپهر به گفته خود به اتاق هیئت مرگ برده نشده اما وقتی در راهروی مرگ از زندانیان دیگر شنیده کسانی که نماز نمی‌خوانند را اعدام می‌کنند، به حمید نوری گفته است که مسلمان است و نماز می‌خواند.

او همچنین گفت که صدای فریاد دیگر زندانیانی که به دلیل نماز نخواندن، شلاق می‌خوردند را شنیده است. موضوع شلاق خوردن به دلیل نماز نخواندن پیش از این هم از سوی یکی از شاهدان این پرونده مطرح شده بود.

یک شاهد دادگاه حمید نوری: وقتی نپذیرفتم نماز بخوانم سه وعده شلاق خوردم

در جلسه روز جمعه وکلای حمید نوری این شاهد را متهم به تناقض‌گویی در گفته‌هایش کردند و به طرح سوالات درباره تفاوت اظهاراتش در بازپرسی پلیس و دادگاه پرداختند.

برگزاری دادگاه حمید نوری تا خردادماه ادامه خواهد داشت و وکلای او دو جلسه به دفاع از موکل خود خواهند پرداخت.

قاضی دادگاه اعلام کرده است که یک روز دیگر نیز به بازپرسی از حمید نوری اختصاص خواهد یافت.

هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰، به‌ویژه در تابستان ۶۷، در زندان‌های اوین و گوهردشت در تهران و زندان‌های مشهد، شیراز، اهواز و برخی دیگر از شهرهای ایران با دستور مستقیم آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، و با تصمیم هیئت‌هایی که به هیئت‌ مرگ معروف شدند، اعدام شدند.

بسیاری از این اعدام‌شدگان از هواداران سازمان مجاهدین خلق و شماری از آن‌ها از هواداران دیگر گروه‌های چپ بودند که در سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ زندانی شده بودند.

به دلیل پنهان‌کاری حکومت ایران، آمار دقیقی از این اعدام‌ها وجود ندارد، اما بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست‌کم ۴۴۸۲ مرد و زن در فاصله دو ماه ناپدید شدند.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.