هشدار سازمان حقوق بشر ایران درباره ازسرگیری اعدام در ملاء عام

رادیوفردا

در پی صدور حکم «اعدام در ملاء عام» برای دو متهم در شهر اصفهان، سازمان حقوق بشر ایران درباره از سرگیری این نوع مجازات در ایران هشدار داد.

رئیس دادگاه فولادشهر اصفهان در روز هفتم فروردین اعلام کرده بود که دو زندانی متهم به قتل یک مامور اداره آگاهی به اعدام در ملاء عام محکوم شده‌اند.

در پی اعلام این خبر سازمان حقوق بشر ایران روز چهارشنبه درباره از سرگیری اجرای این شکل از اعدام که به دلیل همه‌گیری کرونا در یک و سال نیم اخیر متوقف شده بود، هشدار داد.

محمود امیری‌ مقدم، مدیر این سازمان، ضمن انتقاد از صدور حکم اعدام در سیستم قضایی ایران به عنوان مجازاتی «ناقض کرامت انسانی» گفت که برخلاف ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی، این نوع مجازات نه‌ تنها از «عنصر بازدارندگی» برخوردار نیست، بلکه منجر به افزایش «چرخه خشونت» در جامعه می‌شود و هدفش «ارعاب مردم» است.

صدور حکم اعدام در سیستم قضایی ایران و اجرای آن در ملاء عام بار‌ها مورد انتقاد جوامع بین‌المللی قرار گرفته است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، اواخر اسفند سال گذشته در چهل و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که تنها در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۲۷۵ تن در ایران اعدام شده‌اند که از میان این اعدام‌شدگان ۴۰ نفر شهروند بلوچ و ۵۰ تن از شهروندان کُرد بوده‌اند.

بر اساس اعلام عفو بین‌الملل در فروردین ۱۴۰۰، ایران پس از چین بیشترین آمار اعدام را در جهان داشته است.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.