راه‌اندازی گشت ارشاد موتوری در دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران

دو هفته پس از حضوری شدن آموزش در دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و دانشجویان از وجود «گشت ارشاد موتوری» در دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران خبر داده‌اند؛ سخت‌گیری حجاب در دانشگاه علم و صنعت نیز اعتراضاتی برانگیخته است.

وبسایت «انصاف نیوز» روز جمعه دوم اردیبهشت خبر داد که ماموران حراست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تهران در اقدامی بی‌سابقه‌ گشت موتوری در محوطه دانشگاه راه‌اندازی کرده است.

بنابر این گزارش، این گشت موتوری درباره حجاب و همچنین کنار هم نشستن دختران و پسران به دانشجویان تذکر می‌دهد و شماره دانشجویی آنان را یادداشت می‌کند.

این وبسایت همچنین از افزایش سخت‌گیری ماموران حراست هنگام ورود دختران به دانشگاه خبر داده و نوشته که آنان دختران ساکن خوابگاه را مجبور به بازگشت به خوابگاه و تعویض مانتوهای خود کرده‌اند.

همچنین به گفته یکی از دانشجویان، مامور حراست او را وادار کرده که زیپ پالتویش را باز کند تا لباس زیر پالتو را ببیند «به این بهانه که در دانشگاه پالتو را درمی‌آورم و آیا لباس زیر پالتو مناسب است یا خیر.»

این دانشجو گفته که ماموران ابتدا مانع ورود او به دانشگاه شده و سپس گفته‌اند چون لباس زیر پالتو کوتاه است حق ندارد در دانشگاه پالتویش را دربیاورد.

در این گزارش به موارد متعددی از تذکر حجاب به دانشجویان و ثبت کارت دانشجویی آنان اشاره شده است.

در همین حال گزارش‌هایی نیز درباره افزایش سخت‌گیری‌ها نسبت به حجاب در دانشگاه‌های دیگر پس از حضوری شدن کلاس‌ها در فروردین منتشر شده است.

انجمن اسلامی دانشجویان علم و صنعت روز چهارشنبه ۳۱ فروردین در بیانیه‌ای در اعتراض به این اقدامات نوشته بود: «دانشگاه پادگان نیست و خوابگاه نیز زندان نیست.»

در این بیانیه به اقدامات حراست و سرپرستان خوابگاه‌های دختران و مواردی همچون «تذکر حجاب، ضبط غیرقانونی کارت دانشجویی، ارعاب و تهدید به پرونده‌سازی و دخالت در پوشش در هنگام ترک خوابگاه» اعتراض شده بود.

چند روز پیش از آن نیز انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در نامه‌ای سرگشاده به رییس این دانشگاه درباره‌ «برخوردهای سلیقه‌ای با پوشش و حجاب دانشجویان» انتقاد کرده بودند.

در آن بیانیه تاکید شده بود که «برخوردهای انضباطی مکرری که خارج از شان دانشجویان است و کرامت انسانی آنان را لگدمال می‌کند صورت گرفته و باعث بروز نگرانی و خشم دانشجویان» شده است.

با این حال عرفان غلامعلی‌زاده، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران، از افزایش سخت‌گیری درباره حجاب استقبال کرد و گفت: «متاسفانه در دوره ریاست سابق دانشگاه بعضی مواقع خیلی از این موارد رعایت نمی‌شد و به ویژه در مورد پوشش و حجاب هیچ تذکری داده نمی‌شد و حساسیتی وجود نداشت».

برخی از دانشجویان دانشگاه تهران نیز در توییتر از افزایش سخت‌گیری در این دانشگاه، از جمله اجباری شدن مقنعه و ضبط کارت دانشجویی دانشجویانی که مقنعه به سر نمی‌کنند، خبر داده‌اند.

برخی دانشجویان نیز از گشت موتوری حراست برای تذکر درباره حجاب یا سیگار کشیدن در ماه رمضان خبر داده‌اند.

فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها از فروردین‌ماه و پس از دو سال بار دیگر حضوری شده است.

از: ایران اینترنشنال

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.