مهاجرت بهمن نصیری، نابغه قایقرانی ایران به آذربایجان؛ فقط می‌خواست استخدام شود

یکشنبه, 4ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

در صورتی که بهمن نصیری در این سازمان استخدام می‌شد، او حالا برای تیم ملی قایقرانی آذربایجان مسابقه نمی‌داد و قطعا یکی از مسافران کاروان ورزشی ایران در رقابت‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو بود.

بهمن نصیری، ۲۵ ساله و متولد زنجان است. سال ۱۳۹۸ به دو مدال طلا (تک نفره) و برنز (چهار نفره سنگین) رقابت‌های آسیایی دست یافت

پیام یونسی‌پور

«علیرضا سهرابیان»، رییس فدراسیون قایقرانی ایران تایید کرده که «بهمن نصیری»، ملی‌پوش روئینگ (پارو زنی) ایران که پیش از این به فدراسیون اعلام کرده بود، نام او را در اردوهای تیم ملی قرار ندهد، به کشور آذربایجان مهاجرت کرده است.

رئیس فدراسیون قایقرانی، برخلاف سایر روسای فدراسیون‌های ورزشی که از ورزشکاران ایرانی که به خارج از کشور مهاجرت کرده، تغییر تابعیت داده یا به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند، از قهرمان سابق قایقرانی ایران انتقاد نکرده است. آقای سهرابیان، دلیل مهاجرت بهمن نصیری را «دغدغه استخدام» دانست.

هم‌زمان با این خبر، خبرگزاری تسنیم مدعی شد، «احسان حدادی» به زودی برای برگزاری اردوی تمرینی خود، عازم آمریکا خواهد شد. احسان حدادی از جمله «ورزشکاران حکومتی» و نزدیک به تندروهای جمهوری اسلامی شناخته می‌شود که با وجود ناکامی در تمامی سال‌های اخیر، همواره اردوهای خود را با هزینه‌های سنگین در کشور آمریکا برگزار می‌کند.  

چرا بهمن نصیری از ایران مهاجرت کرد؟

بهمن نصیری، ۲۵ ساله و متولد زنجان است. سال ۱۳۹۸ به دو مدال طلا (تک نفره) و برنز (چهار نفره سنگین) رقابت‌های آسیایی دست یافت.

او سهمیه رقابت‌های المپیک توکیو را هم به دست آورد، اما کمیته برگزاری مسابقات، فقط یک سهمیه را به ایران اختصاص داده بود. یعنی میان ورزشکار مرد و ورزشکار زن ایرانی که هر دو موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ شده بودند، یک نفر باید راهی توکیو می‌شد.

بهمن نصیری سال ۱۴۰۰ از خودگذشتگی کرد و داوطلبانه جای خود را به «نازنین ملایی»، قایقران زن رشته روئینگ ایران داد.

چهاردهم خردادماه و زمانی که رسانه‌های ایران، تصمیم بهمن نصیری را با الفاظ و القابی مانند «تصمیم جوانمردانه» توصیف می‌کردند، خبرآنلاین در مصاحبه‌ای با این قایقران ایرانی از تلاش‌های او برای استخدام در سازمان آتش‌نشانی خبر داد.

بهمن نصیری به خبرآنلاین گفته بود: «آقای سهرابیان (رئیس فدراسیون قایقرانی) بعد از صحبت با دکتر محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، درخواست استخدام من در آتش نشانی را داده و آقای نوبخت هم دستورش را صادر کرده است. من هم منتظرم تا سازمان آتش‌نشانی و استاندار روی آن اقدام کنند تا دیگر دغدغه مالی نداشته باشم.»

او بارها در مصاحبه‌هایش از آن‌چه «دغدغه مالی» می‌خواند، حرف زده بود. حالا علیرضا سهرابیان، همین موضوع را تایید کرده و گفته است که با وجود رایزنی‌های بسیار برای استخدام این قایقران در سازمان آتش‌نشانی، هیچ قدمی از سوی مسئولین برداشته نشده بود.

در صورتی که بهمن نصیری در این سازمان استخدام می‌شد، او حالا برای تیم ملی قایقرانی آذربایجان مسابقه نمی‌داد و قطعا یکی از مسافران کاروان ورزشی ایران در رقابت‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو بود.

آذربایجان چرا مقصد ورزشکاران ایرانی شده است؟

فقط طی پنج سال گذشته، بیش از ۵۰ ورزشکار ایرانی از ایران «مهاجرت» کرده یا به کشور دیگری «پناهنده» شده‌اند.

فاصله مهاجرت ورزشکاران و پناهنده شدن این ورزشکاران، در معنی و مفهوم زندگی آن‌ها بسیار زیاد است. ورزشکارانی مانند «کیمیا علیزاده»، «سعید مولایی» یا «مبین کهرازه» که به کشورهای اروپایی اعلام پناهندگی کرده‌اند، قادر به بازگشت به کشورهای خود نیستند.

اما ورزشکارانی مانند بهمن نصیری که به کشور آذربایجان می‌روند، بدون اعلام پناهندگی، فقط شهروندی یک کشور ثانویه را قبول می‌کنند و زیر پرچم این کشور مبارزه خواهند کرد.

در سال‌های اخیر، کشور آذربایجان به مهم‌ترین مقصد چهره‌های شاخص ورزشی ایران تبدیل شده است.

مرحوم «آرش آقایی» و «شایان نصیرپور»» در رشته جودو، «سامان طهماسبی»، «مسعود هاشم‌زاده» و «صباح شریعتی» در رشته کشتی، «سینا بهرامی»، «میلاد بیگی» و «سهیلا سیاحی» در تکواندو کنار «رضا مهماندوست»، سرمربی نام‌دار تکواندو و «جمشید خیرآبادی» سرمربی کشتی‌ و همین‌طور «علی قربانی»، مهاجم سابق باشگاه استقلال بخشی از ورزشکارانی هستند که طی سال‌های اخیر به تیم‌های ملی این کشور پیوستند.

یکی از مهم‌ترین دلایل پیوستن به آذربایجان، دستمزد و پاداش‌های فوق‌العاده‌ای است که دولت این کشور برای قهرمانان ورزشی در نظر می‌گیرد. به صورت نمونه، سال ۱۳۹۵ «الهام علی‌اف»، رئیس‌جمهور آذربایجان، بالاترین نشان ملی کشورش را همراه با ۲۰۰ هزار دلار پاداش، تقدیم به سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو آذربایجان کند.

این پاداش منهای دستمزدی بود که رضا مهماندوست برای هدایت تیم ملی آذربایجان دریافت می‌کرد؛ دلیلش دست یافتن به مدال در رقابت‌های المپیک بود.

«مجید افلاکی»، قهرمان سابق تکواندو ایران در مورد چرایی جدا شدن رضا مهماندوست از ایران و حضورش در تیم ملی آذربایجان گفته بود: «رضا به خاطر ۱۳ میلیون مجبور شد از ایران برود و حالا بعد از مدال‌هایی که برای تیم آذربایجان به دست آورده چیزی حدود چهار میلیارد تومان تنها پاداش گرفته است.»

بهمن نصیری احتمالا آخرین ورزشکاری که تغییر تابعیت داده و به زیر پرچمی غیر از پرچم ایران مبارزه خواهد کرد، نیست. او حالا می‌تواند بدون آن‌که دغدغه استخدام شدن در آتش‌نشانی را داشته باشد، صرفا با تمرین و مسابقه، به درآمدی بیش از همان شغل در ایران برسد. هرچند که رئیس کنونی فدراسیون قایقرانی ایران گفته است: «اگر مراحل استخدام بهمن نصیری طی می‌شد، او هرگز به آذربایجان پاسخ مثبت نمی‌داد.»

 اما آیا واقعا ورزش ایران از تامین نیازهای ساده تمامی ورزشکاران خود ناتوان است؟  

آیا ثروت ورزش ایران عادلانه تقسیم شده است؟

بهمن نصیری اگرچه برای استخدام شدن در سازمان آتش‌نشانی بیش از یک سال تلاش کرد و به نتیجه نرسید و از ایران رفت، اما باید به یاد داشت که ثروت ورزش به صورت یکنواخت در ایران تقسیم نشده است.

دوم اردیبهشت، خبری مبنی بر دستمزد ماهیانه ۱۰۰ میلیون تومان برای حضور «حمید استیلی» در پست مدیر فنی و سرپرستی تیم ملی ایران منتشر شد.

در روزها، هفته‌ها و ماه‌هایی که تیم ملی ایران، هیچ برنامه آماده‌سازی و بازی رسمی تا جام جهانی فوتبال پیش روی ندارد، حمید استیلی برای کارهای نکرده و ماموریت‌های نرفته‌اش، ماهیانه صد میلیون تومان از فدراسیون فوتبال دستمزد می‌گیرد. این یعنی ورزش ایران به مدیرفنی تیم ملی ایران بیش از ۹۰۰ میلیون تومان تا پایان جام جهانی فوتبال پرداخت خواهد کرد.

سوم اردیبهشت، خبرگزاری تسنیم با تیتر «فیل حدادی دوباره یاد آمریکا کرد» از سفر «احسان حدادی» به آمریکا، برای آن‌چه «آماده‌سازی در راه بازی‌های آسیایی» خوانده، بدون در نظر گرفتن موافقت یا عدم موافقت فدراسیون دوومیدانی ایران خبر داد.

پیش از رقابت‌های المپیک هم احسان حدادی، علی‌رغم مخالفت فدراسیون دوومیدانی و دستور مستقیم کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان، با بودجه این فدراسیون به آمریکا سفر کرد و البته دستاوردی جز نشستن در رده آخر این مسابقات را برای ورزش ایران به همراه نیاورد.

احسان حدادی آبان سال ۱۳۹۸ با حضور در تجمع حامیان جمهوری اسلامی در شهر قزوین، معترضین به گران شدن ۳۰۰درصدی بنزین را «اغتشاشگر» و «عامل دست بیگانه» نامید و از دستگاه‌های امنیتی خواست با آن‌ها برخورد شود.

احسان حدادی پس از حذف تاریخی از رقابت‌های المپیک توکیو گفته است: «ناراحت نیستم. من به احترام المپیک به توکیو آمدم.»

«حمیدرضا فردین‌پور»، مدیر تیم‌های ملی دوومیدانی، نه تنها گفته نمی‌داند، احسان حدادی قرار است با هزینه شخصی به آمریکا سفر کند یا با بودجه دولتی که مدعی شده است؛ اساسا هنوز حضور این ورزشکار در رقابت‌های بازی‌های آسیایی قطعی نشده که او خودش را برای آماده‌سازی به آمریکا دعوت کرده است.

طی روزهای گذشته نیز خبرهایی از بی‌میلی «ثریا آقایی»، ملی‌پوش بدمینتون ایران برای حضور در رقابت‌های آسیایی هانگژو و دستور وزارت ورزش و جوانان به عدم اعزام دو تیم والیبال و هندبال زنان مخابره شده بود. «پیمان فخری»، سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی اعلام کرده است که دو تیم والیبال و هندبال زنان ایران به دلیل هزینه‌ مجموعا هفت میلیارد تومان، قطعا به رقابت‌های هانگژو اعزام نخواهند شد.

در همین روزها اما دو باشگاه «استقلال» و «پرسپولیس»، زیرمجموعه‌های وزارت ورزش و جوانان، در پرونده‌های دو بازیکن خود، «هرویه میلیچ» و «بوژیدار رادوشوویچ»، به بیش از ۴۳ میلیارد تومان محکوم شده‌اند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.