مؤسسه صلح استکهلم: جمهوری اسلامی ایران هزینه نظامی خود را به ۲۴/۶ میلیارد دلار افزایش داده است

دوشنبه, 5ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

sepah.jpg

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در رزمایش «پیامبر اعظم»

با اینکه اقتصاد ایران با شدیدترین بحران‌ها روبروست بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI) که ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) منتشر شد در سال ۲۰۲۱ بودجه نظامی جمهوری اسلامی برای اولین بار در چهار سال گذشته به ۲۴/۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.

طبق این گزارش، بودجه برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰ رشد ۱۴ درصدی داشته و ۳۴ درصد از کل هزینه‌های نظامی جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داده است.

مجموع هزینه‌های نظامی جهانی در سال ۲۰۲۱ حدود ۰/۷ درصد افزایش یافت و به ۲۱۱۳ میلیارد دلار رسیده است. بر اساس داده‌های جدید مربوط به هزینه‌های نظامی جهانی ۵ کشور آمریکا، چین، هند، بریتانیا و روسیه در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۶۲ درصد از هزینه‌های نظامی را به خود اختصاص دادند.

جمهوری اسلامی ایران در بین ۱۵ کشوری است که در سال ۲۰۲۱ بودجه نظامی خود را افزایش داد. 

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات بین‌المللی صلح استکهلم این اولین بار در ۲۰ سال گذشته است که ایران در میان ۱۵ کشور جهان با بیشترین هزینه‌های نظامی قرار می‌گیرد.

طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ (۲۰۲۲) که دولت سیزدهم جمهوری اسلامی (به ریاست ابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ») ارائه داده، بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حدود دو برابر نسبت به سال پیش از آن افزایش پیدا کرده و به ۲۲ میلیارد دلار رسیده است. در حالی که بودجه اختصاص یافته به ارتش در ایران در ۱۴۰۲ فقط ۸ میلیارد دلار است.

طبق اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف این نهاد «نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای‌آن و کوشش مستمر در راه تحقق آرمان‌های الهی» است. در هدف «ارتش جمهوری اسلامی» اما به «حفظ و استقلال، تمامیت ارضی» اشاره شده است. با توجه به اینکه پرسنل رسمی سپاه پاسداران بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از مجموع پرسنل نظامی در ایران را تشکیل می‌دهند، تفاوت عمده در بودجه ارتش و سپاه نشان می‌دهد که برای مقامات جمهوری اسلامی «حفظ نظام» در اولویت آن قرار دارد.

بودجه نظامی جمهوری اسلامی ایران در شرایطی افزایش پیدا کرده که بر اساس گزارش سازمان تامین اجتماعی دست‌کم ۳۰ درصد از جمعیت ایران «زیر خط فقر مطلق» زندگی می‌کنند. آمارهای غیررسمی اما می‌گویند که این بخش از جمعیت ایران به ۵۰ درصد از کل جمعیت کشور می‌رسد، یعنی چیزی در حدود ۴۲ میلیون نفر ایرانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اواسط بهمن‌ماه ۱۴۰۰ در جمع گروهی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران هدف یک «تهاجم ترکیبی جبهه دشمن» قرار دارد. وی گفت: «نمی‌توانیم همیشه در موضع دفاعی بمانیم.»

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.