هفته معلم و روز جهانی کارگر؛ گزارشی از تجمعات سراسری معلمان، بازنشستگان و کارگران در ایران/ ویدئو و تصاویر

یکشنبه, 11ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، همزمان با روز جهانی کارگر و در آستانه هفته معلم در ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش بسیاری از شهرها دست به تجمع زدند. از سوی دیگر در برخی شهرها نیز تجمعات کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شد. بازنشستگان تامین اجتماعی نیز با اعلام قبلی در برخی شهرها در مقابل ادارات تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند. در این میان تجمع معلمان دستکم در شهرهای بوشهر و مریوان با اعمال خشونت از سوی نیروی انتظامی و بازداشت تعدادی از معترضان همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، اعتراض سراسری معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور در بسیاری از شهرهای ایران شکل گرفت.

این معلمان در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور از جمله شیراز، خمینی شهر، نورآباد، سقز، کرمانشاه، اراک، الیگودرز، کرج، اصفهان، یزد، هرسین، دلفان، دهدشت، لنگرود، شوشتر، دهگلان، یاسوج، بوشهر، گچساران، شهرضا، اردبیل، لاهیجان، تبریز، ایذه، سنندج‌، قزوین، خرم بید، تربت‌ حیدریه، تنکابن، رستم، نیشابور، بوکان، مسجدسلیمان، قیر و کارزین، اهواز، رشت، بجنورد، اسلام‌آباد‌غرب، دیواندره، مهریز، بندرماهشهر، بانه، داراب، کامیاران، در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن تهران به دلیل حضور پرشمار نیروهای امنیتی خیابان های منتهی به مجلس و وزارت آموزش و پرورش در برخی از پارک های این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس ویدئویی که به دست هرانا رسیده است، تجمع معلمان در بوشهر با اعمال خشونت از طرف نیروهای انتظامی همراه بوده و دستکم ۸ معلم به نام های حمید خجسته، اردشیر صیادی، یوسف صیادی، فریدون شفیعی، محمود ملاکی، محسن عمرانی، محمد خواجه و دکتر امانی فر در جریان این تجمع بازداشت شدند. علاوه بر این  فاطمه بهمنی در اراک، اسکندر لطفی، شعبان محمدی مسعود نیکخواه در مریوان، صلاح سرخی در سقز بازداشت شدند. از این میان شعبان محمدی امروز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه آزاد شد و وضعیت کنونی سایر بازداشت شدگان کماکان در دست بررسی است.

از سوی دیگر شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران از بازداشت صفر رمضانی و دکتر اسدی در لنگرود، منصوره عرفانیان در مشهد، علی حاجی در جلفا، ابراهیم محمودی در الیگودرز، جبار دوستی و مهدی تفسیری در مریوان و رضا مسلمی در همدان خبر داد. آرام قادری معلم ساکن مریوان نیز توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و برای ساعاتی بازداشت شد.

در این راستا روز گذشته نیز، مجید کریمی، فاطمه زندکریمی، مختار اسدی و رضا مرادی معلمان و فعالین صنفی سنندج به اداره اطلاعات این شهر احضار شدند.

معلمان و فرهنگیان معترض در این تجمعات شعارهایی از قبیل “فریاد فریاد از این همه بیداد”، “آموزش رایگان حق فرزند ایران”، “فرهنگی داد بزن حقت رو فریاد بزن”، “نه تسلیم نه سازش قانون بدون کاهش”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “یه سیسمونی کم بشه مشکل ما حل میشه”، “سیستم آموزشی تسلیت تسلیت” و “جای معلم زندان نیست، جای ظالم ایران نیست” را سر دادند.

همچنین معلمان معترض در این تجمعات با در دست داشتن پلاکاردهایی به برخوردهای امنیتی با فرهنگیان در شهرهای مختلف کشور اعتراض کردند.

معلمان معترض مطالبات خود را «اجرای کامل قانون رتبه بندی فرهنگیان شاغل و همچنین قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان»، «رسمی شدن نیروهای استخدام موقت، نیروهای خدمات آموزشی، آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی»، «پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان سال ۱۴۰۰»، «بهبود معیشت نیروهای خدماتی»، «اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی»، «آزادی معلمان زندانی»، «آموزش رایگان و با کیفیت برای دانش آموزان»، «پرداخت بیمه دانش آموزان» و همچنین «تشکیل کلاسهای درس با ظرفیت حداکثر ۱۶ دانش آموز» عنوان کردند.

علاوه بر این کارگران شهرداری شوش، کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و کارگران کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای اراک، رشت و کرمانشاه در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی در شهرهای خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

هرانا روز گذشته طی گزارشی به افزایش فشارهای امنیتی و قضایی، احضار و بازداشت تعدادی از فعالین در آستانه هفته معلم و روز جهانی کارگر پرداخته بود.

روز ۱۲ اردیبهشت روز معلم نامیده می‌شود. سابقه نام‌گذاری روز معلم در ۱۲ اردیبهشت به مناسبت کشته شدن یکی از معلمان به نام ابوالحسن خانعلی در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ در تجمع اعتراضی معلمان در میدان بهارستان مربوط است.

همچنین روز جهانی کارگر یا روز بین المللی کارگر یک یادبود و مراسم کارگری و از سوی طبقات کارگر است که هر ساله در روز یکم ماه مه برگزار می‌شود.

در ایران روز کارگر در حالی از راه می‌رسد که کماکان خصوصی سازی کارخانه‌ها و شرکت‌های دولتی بدون در نظر گرفتن منافع بلند مدت کارگران ادامه دارد، مهمی که منجر به شکل گیری اعتراضات گسترده کارگران شده است.

در آستانه این روزها هر ساله شماری از فعالین صنفی معلمان و کارگری با هدف جلوگیری از تشکیل تجمع و اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت و یا توسط این نیروها احضار و تهدید میشوند.

گفتنی است مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همزمان با روز جهانی کارگر در گزارشی آماری، نگاهی کرده است به وضعیت کارگران و فعالان کارگری در یک سال اخیر. متن کامل این گزارش آماری را میتوانید از طریق این لینک در وبسایت هرانا بخوانید.

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.