عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی جان یک زندانی باردار را به بازی گرفته است

پنجشنبه, 15ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

ایران وایر

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار اطلاعیه‌ای درباره وضعیت سعدا خدیرزاده، زندانی باردار محبوس در زندان ارومیه هشدار داد و رفتار حکومت ایران با وی را «بیرحمانه» توصیف کرد.

عفو بین‌الملل در این اطلاعیه که روز پنج‌شنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر شد نوشته است: «مقامات ایران در اقدامی بیرحمانه جان و سلامت یک زن زندانی باردار به نام سعدا خدیرزاده را به بازی گرفته‌اند.» 

به نوشته عفو بین‌الملل، این زندانی که به شکل خودسرانه در بند زنان زندان ارومیه در استان آذربایجان غربی بازداشت شده است، در هشتمین ماه بارداری است و از بیمارهای‌های قلبی و کلیوی رنج می‌برد. با این حال، مسئولان او را از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی تخصصی که  نیازمند اعزام به یک مرکز درمانی خارج از زندان است محروم کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که سعدا خدیرزاده از روز ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ در اعتراض به هفت ماه بازداشت، بدون اعلام عناوین اتهامی یا ارائه هرگونه اطلاعات به وی از سوی مقامات و همچنین محرومیت از مراقبت های پزشکی تخصصی که وضعیت سلامتی بسیار بدی را برای او به همراه داشته، دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که سعدا خدیرزاده علی‌رغم اصرار مسئولین زندان به اعتصاب غذای خود ادامه داده و یک بار از شدت گرسنگی بیهوش شده است.

سعدا خدیرزاده در ۲۲ مهر ۱۴۰۱ از سوی ماموران وزارت اطلاعات در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی دستگیر شد.

خانم خدیرزاده، در پیام صوتی از داخل زندان اعلام کرد که در پی دستگیری‌اش، به مدت ۱۲ روز در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در پیرانشهر نگهداری و تحت بازجویی‌های شدید قرار گرفته است.

این شهروند، پس از حدود سه هفته به بند زنان زندان ارومیه منتقل شده و از آن زمان در آن‌جا محبوس است. 

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی درباره اتهامات خانم خدیرزاده سکوت کرده اما این شهروند در پیام صوتی خود درباره دلایل بازداشتش گفته بود: «من را به عنوان یک گروگان در زندان نگه‌داشته‌اند و برای اعتراف اجباری مرا تهدید کرده‌اند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.