مجمع مراکز آموزش عالی آلمان خواستار آزادی احمدرضا جلالی شد

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و استاد دانشگاه ایرانی-سوئدی

رادیوفردا

مجمع عمومی روسای مراکز آموزش عالی آلمان از رهبر جمهوری اسلامی خواست که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر و استاد دانشگاه ایرانی-سوئدی، را متوقف کرده و او را به سرعت آزاد کند.

این مجمع پیشتر نیز از حکومت ایران درخواست کرده بود که این شهروند دوتابعیتی و استاد دانشگاه را آزاد کند.

پروفسور پیتر آندره آلت، رئیس این مجمع، در نامه‌ سرگشاده اخیر خود از رهبر جمهوری اسلامی خواست با لغو حکم اعدام جلالی، دستور آزادی وی را صادر کند.

او ‌قبل از برگزاری نشست عمومی روسای مراکز آموزش عالی آلمان گفت ایران با اجرای حکم اعدام جلالی، «همکاری‌های دانشگاهی ایران و آلمان را به صورت دائمی در معرض خطر» قرار خواهد داد و «به جامعه دانشگاهی بین‌المللی پشت خواهد کرد».

 


پروفسور آندره آلت تاکید کرد که این مرکز، از «حمایت» از احمدرضا جلالی «دست برنخواهد داشت» و افزوده که صدور حکم اعدام وی و کاهش آزادی‌های تحصیلی در ایران، «تأثیر محسوسی بر روابط دانشگاه‌ها» خواهد داشت.

مجمع عمومی روسای مراکز آموزش عالی آلمان اعلام کرده که از هرگونه ارسال نامه‌های حمایت‌آمیز از جلالی و درخواست توقف حکم اعدام وی، حمایت می‌کند.

در ماه مارس سال ۲۰۲۱ نیز برگزارکنندگان همایش رؤسای دانشگاه‌های سوئد و آلمان، در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط احمدرضا جلالی شده بودند.

سخنگوی قوه قضائیه: حکم اعدام احمدرضا جلالی قطعی است و اجرا می‌شود

پیتر آندره آلت در آن زمان نیز گفته بود که اقدامات دولت ایران در حبس احمدرضا جلالی در سلول انفرادی و محرومیت از رسیدگی پزشکی، «به درستی در زمره شکنجه طبقه‌بندی می‌شود. من از این‌که ایران حقوق بشر و آزادی دانشگاهی را نادیده می‌گیرد و زندگی یک دانشمند برجسته را نابود می‌کند، وحشت دارم».

احمدرضا جلالی پزشک و استاد دانشگاه ایرانی‌تبار و شهروند سوئد است که در سال ۱۳۹۵ در حالی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به اتهام «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» و «فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شد.

در واکنش به انتشار خبر اجرای حکم اعدام آقای جلالی که بر اساس گمانه‌زنی‌ها با هدف فشار بر سوئد برای آزادی حمید نوری صورت می‌گیرد، محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران از جامعه جهانی، به‌ویژه کشورهای اروپایی خواسته است که درباره «عواقب شدید» اعدام آقای جلالی به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار دهند.

با استفاده از گزارش‌های نشست مراکز آموزش عالی آلمان و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.