موج جدید بازداشت و تفتیش منازل مستندسازان و عکاسان

سه شنبه, 20ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

بر اساس اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، موجی از دستگیری برخی مستندسازان و عکاسان سینما با هجوم پرشمار ماموران امنیتی به خانه تعدادی از آن‌ها کلید خورده است. 

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به «ایران‌وایر» گفت‌:‌ «شب گذشته، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، دو مستندساز ایرانی در منزل خود دستگیر شدند.» 

او افزود: «روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت نیز ۹ مامور امنیتی با هجوم به منزل شیلان سعدی، مستندساز کُرد، با تفیش کامل منزل، تمام وسایل شخصی او که شامل لپ‌تاپ، کامپیوتر،‌ تلفن همراه، گذرنامه و شناسنامه‌اش می‌شده است را به همراه خود برده‌اند.» 

به گفته این منبع آگاه، دلیل بازداشت مستندسازان هنوز مشخص نیست. به گفته یکی از نزدیکان شیلان سعدی، به نظر می‌رسد موج بازداشت مستندسازان ایرانی و تحت فشار قرار دادن برخی از آن‌ها به دلیل بحران‌های معیشتی و گرانی‌های اخیر رخ داده است. 

یکی از مستندسازان ایرانی که نخواست نامی از او منتشر شود، به «ایران‌وایر» گفت :‌«ماموران امنیتی با هجوم به منزل دو عکاس دیگر، از جمله  پریسا انواری، اموال آن‌ها را ضبط کرده و برده‌اند. مینا کشاورز هم در حالی که سه‌شنبه شب عازم خارج از کشور بوده، بازداشت شده است.» 

همه بازداشت شدگان از سوی دادسرای ناحیه ۳۳ به نام «شهید مقدس» بازداشت شده‌اند. 

«فیروزه خسروانی» طی تماس با خانواده خود اطلاع داده که در بند  ۲۰۹ زندان «اوین» و تحت بازداشت وزارت اطلاعات است. مینا کشاورز نیز در بند ۲۰۹ اوین در بازداشت به سر می‌برد. 

«ریحانه طراوتی»، عکاس سینمایی را هم روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت طی حمله به منزل شخصی او بازداشت کرده‌اند.  

شیلان سعدی متولد ۱۳۵۹، ۱۵ سال سابقه کار دارد و مینا کشاورز،‌ متولد  سال ۱۳۶۳، تا کنون شش مستند ساخته است. 

سال ۲۰۱۹، دو مستند از شیلان سعدی و مینا کشاورز در «جشنواره برلیناله» پذیرفته شدند. شیلان سعدی با فیلم مستندی به نام «من قول دادم»، درباره هفت زن «ایزدی» در کمپ‌های پناهندگان ترکیه و مینا کشاورز با فیلمی با موضوع زنان در این اتفاق سینمایی حضور داشتند. 

فیروزه خسروانی، مستندساز ایرانی است که روز گذشته به همراه مینا کشاورز دستگیر شده‌اند. او دانش‌آموخته هنر از «آکادمی هنرهای زیبای بررا» در ایتالیا و کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری است. 

خسروانی در سال ۲۰۲۰ برای مستند «رادیوگرافی یک خانواده»، برنده جوایز بهترین فیلم مستند بلند و نیز بهترین استفاده خلاقانه از آرشیو از «جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام» شد. از ساخته‌های او می‌توان به «جشن تکلیف» و «حرفه: مستندساز» اشاره کرد.

فیروزه خسروانی هشتم مرداد ۱۳۸۸، در جریان یادبود چهلم کشت شدگان تظاهرات مربوط به انتخابات سال ۱۳۸۸ به همراه تعداد دیگری از فیلم‌سازان به دلیل گذاشتن گل بر مزار جان‌باختگان پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری در «بهشت زهرا» دستگیر و پس از چند ساعت آزاد شد. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.