محدودیت یا ممنوعیت؛ ماجرای ورود زنان به ورزشگاه‌ها در سه شهر مذهبی ایران

چهارشنبه, 21ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

به دنبال اتفاقات جنجالی ایجاد شده در مشهد برای تماشاگران زن در خلال بازی ایران و لبنان، معاون وزیر ورزش اعلام کرد “ضوابط ویژه” تعیین‌کننده حضور تماشاگران زن در ورزشگاه‌ها در سه شهر مذهبی ایران خواهد بود.    

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ مه) با انتشار نقل قولی از سینا کلهر، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، از ممنوعیت ورود تماشاگران زن به ورزشگاه مشهد خبر داد. این خبرگزاری سخنان کلهر در جریان سخنرانی در یک نشست هم‌اندیشی‌ در مشهد را نقل کرد که گفته بود: «در مباحث فرهنگی و گفتمان شهری همیشه استثنائاتی نیز وجود دارد، به عنوان نمونه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، سه شهر از این امر مستثنی و حذف شده‌اند که مشهد از آن جمله است، زیرا شهر مذهبی قواعد خود را دارد.»

 

اندکی پس از انتشار این گزارش کلهر این اظهارات را تکذیب کرده و گفت در این نشست اشاره‌ای به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها نداشته است. او اظهار داشت: «در سخنرانی انجام شده، محوریت تعیین ضوابط ویژه برای سه شهر مذهبی بود نه ایجاد محدودیت و ممنوعیت.»

کلهر در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: «در بحث تعیین ضوابط ورود قانونمند بانوان به ورزشگاه‌ها، تاکید شد که شهرهای مذهبی ضابطه خاص خود را دارند و بر این اساس باید نسبت به تعیین این ضوابط اقدام لازم صورت گیرد. بنابراین موضوع ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه مشهد و دو شهر مذهبی دیگر در سخنرانی انجام گرفته مطرح نشده است.»

پس از اتفاقات جنجالی رخ داده در دیدار ایران و لبنان در مشهد و پاشیدن اسپری فلفل به صورت زنانی که قصد حضور در ورزشگاه را داشتند، فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا، در نامه‌ای مشترک به فدراسیون فوتبال ایران ضمن هشدارهای جدی، خواستار پاسخگویی مقامات ایران در مورد حوادث پیش‌آمده شدند.

فدراسیون فوتبال ایران پس از اتفاقات رخ داده در مشهد با اظهار این که “برای بانوان دعوتنامه نفرستاده بودیم” در بیانیه‌ای خبرساز و جنجال‌آفرین گفته بود: «هیچ کدام از مسئولین فدراسیون فوتبال از بانوان علاقمند به فوتبال جهت خرید بلیت تماشای مسابقه در شهر مقدس مشهد دعوت به عمل نیاورده و حتی تلاش‌هایی که جهت حضور بانوان در ورزشگاه صورت گرفت با هدف ارائه بلیت رایگان و مشروط بر فراهم‌سازی شرایط و زیرساخت‌های مناسب بود که محقق نشد.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.