دیپلماسی محیط زیست در خدمت دیپلماسی سیاسی کشور می‌تواند باشد

شنبه, 24ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

رییس سامان حفاظت محیط زیست گفت: پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی نشان داد چطور مساله محیط زیست می‌تواند باعث همگرایی و وحدت در کشور شود.

به گزارش ایسنا علی سلاجقه در اولین گردهمایی سراسری مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها که صبح امروز در سالن همایش‌های بین المللی شهدای محیط زیست برگزار شد، با اشاره به شرایط محیط زیستی کشور اظهارکرد: متاسفانه وضعیت محیط زیست کشور هنوز برای مسوولان دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان مجلس به‌طور کامل تبیین نشده است، هرچند این موضوع در دولت دارد اتفاق می‌افتد.   

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: رییس جمهوری نسبت به مساله محیط زیست دیدگاه فوق العاده‌ای در دولت مطرح کردند مبنی بر اینکه کلنگ هیچ پروژه‌ای در کشور بدون مجوز زیست‌محیطی بر زمین نخواهد خورد و ما باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم.

وی با تاکید بر لزوم تغییر شیوه‌نامه‌های محیط زیستی تصریح کرد: کارگروهی در سازمان حفاظت محیط زیست برای این کار تشکیل شده و این کارگروه نظرات مدیران کل استان‌ها و حتی بدنه کارشناسی آنان را گرفته است. همه ما باید کمک کنیم تا این اقدام در یک بازه زمانی مشخص به انجام برسد و مملکت تکلیف خود را در بحث محیط زیست بداند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فرمان سال مقام معظم رهبری گفت: ظرفیت‌های خیلی عالی در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان‌ در کشور وجود دارد که باید از آن استفاده کرد. هرجا که اندیشه و علم و دانش بیاید، جهالت رخت می بندد و این حتما به نفع محیط زیست کشور است.

وی افزود: در حال حاضر محیط زیست کشور در آستانه‌ها قرار دارد بنابراین صنعتی که می‌خواهد در جایی مستقر شود نمی‌تواند با تکنولوژی چند دهه قبل فعالیت کند. از سوی دیگر معادن هم در حال تخریب خیلی از مناطق کشور هستند و ما می‌بایست قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، ورود پیدا کنیم.

معاون رییس جمهوری در ادامه تصریح کرد: ظرفیت‌های HSE باید در تمام بخش‌های مختلف احصا شود و طبق قانون، فارغ‌التحصیلان محیط زیست در کارخانه‌ها و صنایع و بخش‌های مختلف مستقر و مشغول کار شوند.

سلاجقه تاکید کرد: من اعتقاد زیادی به اختیارات مدیران کل استان ها دارم و مدیران باید بتوانند در مورد موضوعات مختلف تصمیمات مقتضی بگیرند.

وی با تقدیر از عملکرد اداره کل محیط زیست استان سمنان در اجرای پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی گفت: این اقدام یک دستاورد علمی بزرگ برای کشور بود و امیدوارم استان سمنان به یک پایگاه ملی برای گونه‌های در حال اسارت کشور تبدیل شود.

دیپلماسی محیط زیست در خدمت دیپلماسی سیاسی کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی نشان داد چطور مساله محیط زیست می‌تواند باعث همگرایی و وحدت در کشور شود. من همواره گفته‌ام که دیپلماسی محیط زیست می‌تواند ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برای دیپلماسی سیاسی کشور به وجود آورد.

به گفته سلاجقه، کشور ما نیاز به توسعه دارد و هنر و توانمندی ما در این است که این توسعه را به‌نحوی سامان دهیم که برای محیط زیست کشور مشکلی به وجود نیاید.

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت سمن‌های زیست محیطی گفت: حتما باید از ظرفیت سمن‌هایی که در جهت حفظ محیط زیست کشور گام بر می‌دارند و دلسوز کشور هستند، به نحو مطلوب استفاده شود.

معاون رییس جمهوری با اشاره به شعار سال سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: محیط زیست حتما باید مردم‌پایه، هوشمند و فناورانه باشد بنابراین می‌بایست مردم را همه جا در کنار خود داشته باشیم و از توانمندی‌های آنان استفاده کنیم.

وی با اشاره به ضعف حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار استفاده از ظرفیت های متخصصان و ارتقای جایگاه حقوقی این سازمان شد.

سلاجقه از برگزاری نشست وزرای محیط زیست ۱۵ کشور منطقه در تیر ماه خبر داد و اظهارکرد: همه باید کمک کنند که این نشست در فضایی صمیمی برای رفع چالش‌های زیست‌محیطی منطقه برگزار شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حقوق کارکنان این سازمان در تراز ملی وضعیت مناسبی ندارد، گفت: تاکنون یک نشست با کمیسیون حقوق و دستمزد دولت داشتیم و یک نشست دیگر هم در دستور کار است علاوه بر این از چند طریق دیگر هم پیگیر هستیم تا وضعیت حقوق همکاران سازمان یک جهش مناسب داشته باشد.

وی از مدیران کل استان‌های سازمان حفاظت محیط زیست خواست تا نقدها و پیشنهادات خود در موضوعات مختلف را به ریاست و مجموعه مدیران ستادی سازمان انتقال دهند و کمک کنند تا مشکلات محیط زیستی کشور مرتفع شود.

صندوق ملی محیط زیست پشتوانه صنایع برای ارتقای تکنولوژی است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، صندوق ملی محیط زیست را پشتوانه ای برای صنایع به منظور ارتقای تکنولوژی خود دانست.

علی سلاجقه در حاشیه اولین گردهمایی سراسری مدیران کل حفاظت محیط زیست استانها، با اشاره به  فرمان سال مقام معظم رهبری مبنی بر تولید دانش بنیان  و اشتغال آفرین، اظهار کرد: وقتی تفکر و اندیشه حاکم می شود جهالت زدوده می شود. وقتی جهالت زدوده می شود در حقیقت محیط زیست کشور حفظ می شود. بنابراین یکی از دستاوردهای دانش بنیان ارتقای شاخص های محیط زیست کشور است.

وی افزود: در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست به تمامی  صنایع و معادن کشور توصیه می کند از تکنولوژی های روز دنیا استفاده کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ما ارتباطات مناسبی با معاون علمی وفناوری داشته‌ایم و حتی قرار شد پارک پردیسان به عنوان الگوی مناسب درموضوعات مختلف در مصرف انرژی و آب و پوشش گیاهی و جانوری قرار بگیرد.

وی از برگزاری نشستی با شرکت‌های دانش بنیان محیط زیست در هفته آینده خبر داد و گفت: همه شرکت‌های دانش بنیان نسبت به محیط زیست وابستگی‌هایی دارند و ما با هر شرکت که رویکرد محیط زیستی دارد، ارتباط می‌گیریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه در ادامه گفت: صندوق ملی محیط زیست پشتوانه مناسبی برای صنایعی است که می خواهند تکنولوژی خود را ارتقا دهند. این صندوق به منظور کاهش آلاینده ها حتما درکنار صنایع است و از ظرفیت های دانش بنیان ها حمایت خواهد کرد. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.