اعتراضات سراسری؛ تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان ایذه کودک هستند

دوشنبه, 26ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر در ایذه به شکلی «خشونت‌آمیز» توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به زندان‌های سپیدار اهواز و ملاثانی انتقال داده شده‌اند.

ایران وایر

شهروندان شهر ایذه در استان خوزستان که طی ده روز گذشته یکی از کانون‌های اعتراضات سراسری در ایران بوده است از بازداشت‌های گسترده و تداوم جو امنیتی در این شهرستان خبر می‌دهند.

به گفته برخی از ساکنان شهر ایذه در تمامی مناطق اصلی که کانون درگیری‌های این شهر بوده از جمله فلکه اصلی شهر، فلکه گاز، فلکه علی، چهارراه هلال احمر، اطراف مصلی، پیچ سرقنات، میدان های ورودی و خروجی شهر پر از مامور است.

یک شهروند ساکن ایذه به ایران‌وایر می‌گوید: « اصلا توی شهر نمی‌شود تردد کرد. همه را می‌گیرند. همه ماشین‌ها و سرنشینان را بازرسی می‌کنند. بدون بازبینی تلفن امکان ندارد اجازه ورود یا خروج به شهر را بدهند. خیلی‌ها را هم بازداشت کرده‌اند که تعدادیشان دانش‌آموز مدرسه‌ای هستند.»

بنا بر این گزارش ماشین‌های نیروهای ضد شورش و یگان ویژه مستقر در ایذه به تیربار مجهز هستند و با سلاح دیگری هم به معترضان شلیک شده که موجب خونریزی نمی‌شود اما توان حرکت را از فرد می‌گیرد و با استفاده از همین روش شمار زیادی از معترضان در خیابان‌ها بازداشت شده‌اند.

شهروندان ساکن اهواز نیز پیشتر از ایست بازرسی‌های متعدد در ورودی شهر اهواز از سمت ایذه خبر داده بودند.

یک منبع آگاه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ به ایران‌وایر گفته بود:« شب گذشته ورودی اهواز ایست بازرسی وحشتناک بود. نورافکن‌های بزرگ نصب کردند که مثل روزروشن شده است. خدا می‌داند در ایذه چه خبر است. هیچ نیروی ضد شورشی در اهواز نیست فقط بسیجی ها مانده‌اند و نیروهای ضد شورش به شهرستان‌ها اعزام شده‌اند.»

این شهروند ساکن ایذه می‌گوید شمار زیادی از افرادی که توسط نیروهای امنیتی با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای جراحت دارند به دلیل هراس از بازداشت به بیمارستان مراجهه نکرده‌اند: « به بیمارستان‌ها  و درمانگاه‌ها هشدار داد‌ه‌اند اگر به معترض‌های زخمی کمک کنند و آن‌ها را به نیروهای امنیتی تحویل ندهند خودشان بازداشت خواهند شد. من از اعضای فامیل خودم چند نفر هستند که بیمارستان رفتند شانس آوردند گلوله به چشمشان نخورده اما باز هم ممکن است عفونت کند.»

روز گذشته منابع حقوق بشری از آزادی احمد صیاحی یکی از بازداشت‌شدگان شهر سوسنگرد خبر داده بودند. این شهروند که به عنوان پرستار در بیمارستان شهر مشول به کار است روز ۱۷ اردیبهشت ماه هنگام کمک کردن به مجروح شدگان در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

کانال تلگرامی خاکزدگان نیز در گزارشی نوشته است تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر در ایذه به شکلی «خشونت‌آمیز» توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به زندان‌های سپیدار اهواز و ملاثانی انتقال داده شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.