لیلاز: حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی طرح من است که رئیسی اجرا می کند؛ به او گفتم از اعتراض‌ها نترسد

شنبه, 31ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

سعید لیلاز 

سعید لیلاز، اقتصاددان و عضو حزب کارگزاران، گفته است که حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی طرح او است که پیشتر به دولت روحانی پیشنهاد داده بود، ولی اکنون ابراهیم رئیسی دارد آن را، به گفتۀ وی، “با کمترین تلاطم اجتماعی و به خوبی اجرا می کند.” خود لیلاز گفته است : “طرحی که دولت سیزدهم در حال اجرایی کردن آن است، مطابق طرحی است که من به دولت دوازدهم پیشنهاد داده بودم”.

سعید لیلاز گفته است که در بهار سال ١٣٩٧ برای اجرای این طرح که عملاً به معنای حذف یارانۀ نان است پنج بار پیشنهاد مکتوب به دولت روحانی داده بود. سعید لیلاز سپس گفته است که در آخرین دیدارش با ابراهیم رئیسی به او گفته است که از واکنش ها و اعتراض های اجتماعی نهراسد، چون “چاره دیگری جز اجرای این طرح نداریم. اصلاحاتی که باید پیش ازاین انجام می گرفت و در اثر فشارها عقب افتاد، اینک به جراحی رسیده است و اگر هم اکنون جراحی نکنیم به قطع عضو خواهیم رسید.”

البته سعید لیلاز به ابراهیم رئیسی گفته است که موفقیت این طرح به کاهش تورم به زیر بیست درصد، ایجاد یک میلیون شغل در سال، مقابله با فساد، به ویژه فساد بانکی و جلوگیری از رشد نقدینگی بستگی دارد که خود “در فساد بانکی لانه کرده است.” به اعتراف لیلاز فساد در صنایع پتروشیمی و فولاد و صادرات به تنهایی روزانه چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد می کند.

با این همه سعید لیلاز نسبت به آینده ابراز خوش بینی کرده و افزوده است : “ما این تلاطم ها را از سر می گذارنیم.” او نبرد جاری میان ایران و آمریکا را نبرد مرگ و زندگی خوانده و افزوده است : “اگر از این چالش سربلند بیرون بیاییم، آخرین چالش تاریخ ایران خواهد بود” و “نفت دیگر نمی تواند در ایران تلاطم جدی ایجاد کند.” 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.