بحران کاهش جمعیت و تنوع حشرات

یکشنبه, 1ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

ایسنا/همدان عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه ملایر با اشاره به تأثیر گرمایش جهانی بر رشد حشرات و در پی آن طغیان آفات گفت: با مصرف زیاد سموم دفع آفات، جمعیت و تنوع حشرات و در نتیجه تنوع زیستی کاهش می یابد.

دکتر ثمر مرتضوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه حشرات موجودات خودنسری هستند و فعالیتشان تحت تأثیر دماست به طوریکه همواره در دماهای بالاتر متابولیسم بیشتر می شود و رشد سریع‌تر رخ می دهد، اظهار کرد: تغییرات دمایی بر روی بالا و پایین شدن جمعیت و پراکندگی حشرات تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم دارد.

وی ادامه داد: زمانی که دما بالا می رود رشد حشرات بیشتر می شود و ما با طغیان آفات مواجه می شویم که بر روی محصولات کشاورزی اثر می گذارد بنابراین برای کنترل از سموم دفع آفات استفاده می شود که مصرف زیاد آن مشکلات ثانویه را پدید می آورد چراکه آب، خاک و محصول از این طریق در معرض خطر قرار می گیرند.

مرتضوی تصریح کرد: با راهکاری که علیه طغیان آفات در پیش می گیریم، تنوع حشرات در اکوسیستم کم می شود. در بحث مبارزه با آفات علف کش، حشره کش و قارچ کش را داریم و در واقع با مجموعه ای از آفت کش ها و سموم مواجه می شویم که باعث می شود تنوع زیستی کاهش یابد.

به گفته این دکترای تخصصی آلودگی زیست محیطی، افزایش دما گاهی باعث ایجاد مقاومت در باکتری ها و حشرات و افزایش تعداد تخم هایشان می شود، حتی روی جامعه میکروبی خاک، ساختار خاک و محصول اثر می گذارد.

وی یادآور شد: تأثیرات افزایش دما بر روی حشرات متفاوت بوده و در بخش های مختلف صورت می گیرد به طوریکه مطالعات نشان می دهد گرمایش جهانی بر روی فرومون‌ها (انعکاس دهنده جنبه های رفتار جنسی در حیوانات و حشرات) نیز اثرگذار است.

مرتضوی مطرح کرد: در پی گرمایش جهانی بالا رفتن غلظت گازهایی چون دی اکسیدکربن و اُزن را داریم که خود باعث کم و زیاد شدن برخی گونه ها می شود و بر روی گیاهخواران و ارتباطات حشرات تأثیر می گذارد، حتی میزان گرده افشانی را هم کاهش می دهد.

وی با تأکید بر اینکه در واقع گرمایش جهانی یک زنجیره غذایی را تحت تأثیر قرار می دهد، تصریح کرد: گرمایش حتی بر روی رنگ حشرات هم تأثیرگذار است به طوریکه هر چه رنگ حشرات شفاف تر باشد، گرمای کمتری به خود جذب می کنند و هر چه تیره تر باشد جذب گرما بیشتر خواهد بود؛ به عنوان مثال با گرم شدن هوا گونه هایی مثل کفشدوزک ها خود را با شرایط جوی وفق می دهند به طوریکه تیره ترها برای حفاظت خود از گرما روشن می شوند و بر عکس.

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه ملایر با اشاره به وابستگی حیات و بقای جانوران به تغییر تعداد حشرات اظهار کرد: گرمایش جهانی علاوه بر اینکه بر روی جوامع میکروبی خاک، ظرفیت نگهداری محتویات غذایی خاک و فرسایش خاک اثرگذار است، بر کیفیت محصول نیز اثر سوء دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش غلظت گازها بر روی قارچ های موجود در خاک نیز اثرگذار است، مطرح کرد: وقتی هوا گرم و میزان بارش کم می شود، روی همزیستی قارچ و دسترسی به آب و عناصر غذایی تأثیر می گذارد، در واقع همه چیز بهم ارتباط دارد.

مرتضوی در ادامه با اشاره به آلودگی هوا در بحث ریزگردها طی سال های اخیر در غرب کشور خاطرنشان کرد: این موضوع به طور ساده در انسان ها بر روی بینایی، پوست و شرایط تنفسی اثر می گذارد و حتی بر روی سطح برگ درختان هم قرار می گیرد و فرآینده تنفسشان را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی با اشاره به انجام تحقیقات در شهر اصفهان بر روی درختان موجود در پارک های شهری به منظور شناسایی گونه های مقاوم برای استفاده بیشتر در فضاهای شهری تصریح کرد: میزان میکروارگانیسم هایی که بر سطح برگ ها زندگی می کنند براساس غلظت ریزگردها تغییر می کند.

مرتضوی در پایان یادآور شد: به طور قطع ریزگردها بر روی خیلی چیزها تأثیرگذار است اما تأثیر بیشتری بر روی حشرات، شرایط زندگی و دسترسی آنها به منابع غذایی دارد.

به گزارش ایسنا، در آخرین شماره از مجله تخصصی نیچر منتشر شده است: مطالعات جدید محققان نشان می دهد تأثیر متقابل گرم شدن آب و هوا و تغییرات اقلیمی در کنار استفاده گسترده از زمین های کشاورزی با کاهش تقریباً ۵۰ درصدی فراوانی حشرات همراه است و این موضوع می تواند تأثیرات به سزایی در محیط زیست داشته باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.