سفر چاووش‌اوغلو به اسرائیل؛ هدف: متقاعد کردن اورشلیم برای انتقال گاز به اروپا از راه ترکیه

سه شنبه, 3ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال – وزیر امور خارجه ترکیه با ورود به فرودگاه بن‌گوریون سفر خود به سرزمین‌های فلسطینی و اسرائیل را آغاز کرد. مولود چاووش‌اوغلو مستقیم به رام‌الله رفت. او پس از دیدار با مقامات فلسطینی، فردا برای دیدار با مقام‌های اسرائیلی به اورشلیم می‌رود.

چاووش‌اوغلو برای دیداری دو روزه از اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی به اسرائیل می‌رود. این نخستین دیدار یک وزیر امور خارجه ترکیه از اسرائیل پس از ۱۵ سال است و ناظران معتقدند متقاعد کردن اسرائیل برای عبور خط لوله گاز مدیترانه به اروپا از طریق ترکیه، مهم‌ترین هدف این سفر است.

وزارت امور خارجه اسرائیل شامگاه دوشنبه دوم خرداد اعلام کرد سفر چاووش‌اوغلو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه انجام خواهد شد و او ابتدا پس از ورود به فرودگاه بن‌گوریون، مستقیم به رام‌الله خواهد رفت و در آنجا با وزیر امور خارجه و رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار می‌کند.

وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه در اورشلیم با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل دیدار خواهد کرد و این دو در پایان دیدارشان، کنفرانسی خبری خواهند داشت.

چاووش‌اوغلو همچنین قرار است روز چهارشنبه از موزه یادبود قربانیان هولوکاست در اسرائیل دیدار کند و علاوه بر دیدار با وزیر گردشگری اسرائیل، با بازرگانان اسرائیلی و نیز رهبران جامعه ترک‌تباران اسرائیل در تل‌آویو دیدار خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین قرار است بدون همراهی مقام‌های اسرائیلی، از مسجدالاقصی دیدار کند.

پیشتر گفته شده بود این برنامه چاووش‌اوغلو با نارضایتی برخی مقامات اسرائیلی روبه‌رو شده است.

ترکیه نخستین کشور اسلامی بود که پس از تشکیل اسرائیل با این کشور روابط دیپلماتیک برقرار کرد اما روابط دو کشور در ۱۵ سال گذشته با تنش شدیدی روبه‌رو شد.

آنکارا و اورشلیم در یک سال گذشته کوشیده‌اند روابط خود را بهبود بخشند و رییس جمهوری اسرائیل، اسحاق هرتسوگ، دو ماه پیش در سفر به آنکارا، با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه دیدار کرد.

اسرائیل از ترکیه خواسته فعالیت رهبران حماس در آن کشور را محدود و رهبران شاخه نظامی حماس را از استانبول اخراج کند.

در حالی که جنگ اوکراین موضوع تأمین انرژی را بیش از گذشته به یکی از دغدغه‌های اساسی جهان تبدیل کرده، وزیر امور خارجه ترکیه در سفر خود به اسرائیل از جمله می‌کوشد مقام‌های این کشور را متقاعد کند خط لوله گاز مدیترانه به اروپا از طریق ترکیه کشیده شود. گرچه به نوشته خبرگزاری فرانسه، دستیابی به چنین پروژه‌ای با امکانات پیچیده و پرهزینه، از نظر کارشناسان دشوار به نظر می‌رسد.

خبرگزاری فرانسه نوشت آن اشتیاقی که در میان مقام‌های ترکیه برای انجام این پروژه وجود دارد در میان مقام‌های اسرائیلی نیست چون به عقیده برخی کارشناسان، اسرائیل اعتمادی را که برای همکاری‌های حساس در حوزه انرژی لازم است، به ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان ندارد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.